Nelezte na strom, neobětujte medvědovi pomalejšího kamaráda, radí správa amerických národních parků

Ten, kdo v přírodě narazí na medvěda, by neměl obětovat svého pomalejšího přítele a sám se spasit útěkem, napsala v žertovné nadsázce správa amerických národních parků na Facebooku. Tváří v tvář šelmě by lidé podle ní měli zvolit pomalý ústup stranou. Medvěda tak budou moci stále pozorovat a nezakopnou. Zvíře je navíc nebude považovat za hrozbu.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medvěd hnědý

Turisté by neměli utíkat ani lézt na stromy, to medvědi zvládnou také. | Foto: Pexels | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Neutíkejte, ale když vás medvěd bude pronásledovat, zastavte se a setrvejte na místě. Medvědi jinak stejně jako psi poběží za pronásledovaným zvířetem. Nelezte na strom. Grizzlyové i medvědi černí to umí taky. A nepostrčte svého pomalejšího přítele – i když vaše přátelství už není, co bývalo,“ uvedl úřad.

Většina medvědů podle něj člověka nenapadne a přeje si pouze mít klid – „tak jako my všichni“. Výletníci by nicméně při setkání s medvědem měli vydat nějaký zvuk a dám mu tím najevo, že jsou lidé, a ne zvíře a potenciální kořist.

V Ekvádoru se díky lepší ochraně daří jihoamerickým medvědům. I tak jich je méně než 10 000

Číst článek

„Doporučujeme, abyste použili svůj hlas. Mávání a ukazování vztyčeného palce na medvěda neplatí,“ dodala vládní agentura. „Omlouváme se všem ‚přátelům‘, kteří byli na výpravu přivedeni jako návnada a posloužili k záchraně skupiny. Budete nám chybět,“ končí prohlášení.

Útoky medvědů jsou sice vzácné, ale v některých částech Spojených států přesto představují skutečné riziko, napsal deník The Guardian. Strážci národního parku na Aljašce nedávno zabili čtyři medvědy, kteří patrně roztrhali muže, jenž uklízel cestu za svým domem. Z oblasti Yellowstonu je letos hlášen rekordní počet útoků grizzlyů, což může být dáno větším počtem lidí pohybujících se v regionu, kteří tam vyrazili za oddechem po karanténních opatřeních kvůli covidu-19.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme