Co je s Bagdádím? Islámský stát zveřejnil nahrávku, která zpochybňuje vůdcovu smrt

Vůdce samozvaného Islámského státu abú Bakr Bagdádí je možná naživu. Teroristická organizace prostřednictvím agentury al-Furkán zveřejnila zvukovou nahrávku, ze které údajně Bagdádí promlouvá k ostatním radikálům.

Tento článek je více než rok starý.

Islámský stát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

abú Bakr Bagdádí

abú Bakr Bagdádí | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zveřejnění nahrávky přišlo v době spekulací o Bagdádího osudu po bojích o oblasti, které jeho organizace ještě donedávna ovládala. Smrt Bagdádího naposledy v červnu ohlásilo Rusko a krátce po tom ji potvrdila organizace Syrských ochránců lidských práv.

Začátkem září se ale ozvaly Spojené státy s pochybnostmi o tom, jestli je Bagdádí skutečně po smrti, a vypsaly na něj vysokou odměnu.

Vůdce Islámského státu Bagdádí je stále naživu, míní americký ministr obrany Mattis

Číst článek

Například americký generál Stephen Townsend, který velí operacím proti islamistům v Iráku a Sýrii, tvrdí, že mu chybí „přesvědčivý důkaz" který by informaci o Bagdádího zabití potvrdil. Podle generála naopak zprávy rozvědek naznačují, že vůdce Islámského státu je naživu.

V boji proti radikálům se ale spojeneckým vojskům daří. Už se jim podařilo získat zpátky kontrolu nad většinou území v Iráku a v Sýrii, která ještě donedávna teroristé kontrolovali.

Také Američané pokračují v operacích, hodně se teď soustředí na Libyi. Tento týden tam podnikli dva nálety, které několik teroristů ze samozvaného Islámského státu zabily. Podle libyjských oficiálních zdrojů se teď ozbrojenci skrývají v libyjské poušti, kde vytvořili nejméně tři brigády.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme