'Co je vám do toho, odkud jsem vzal peníze?' Mečiar přednášel o právním státu, novinářům vynadal

Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar, za jehož vlád bylo rozděleno Československa nebo byl unesen syn tehdejšího prezidenta Michala Kováče, Mečiarova politického oponenta, se po delší době objevil na veřejnosti. Při této příležitosti kritizoval nynější politiky a ústavní soudce za zrušení amnestií, které Mečiar coby zastupující prezident před 19 lety za únos prezidentova syna udělil.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slováci by o zkušenostech s premiérem Vladimírem Mečiarem mohli vyprávět | Foto: Tomáš Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Kdo jiný? Proč bych právě já nemohl hovořit o právním státu?“ divil se Mečiar otázkám novinářů před svou přednáškou na konferenci nazvané Právní stát, anebo právo na pravdu. „Je třeba hovořit o právním státu v souvislosti s tím, co udělala vláda, parlament, ústavní soud, který hrubě pošlapal základní principy právního státu,“ uvedl Mečiar. Zrušení svých amnestií pokládá za pošlapání svých práv.

Náběh do nové situace byl nekonfliktní, vzpomíná na rozdělení Československa Mečiar

Číst článek

Tyto amnestie dlouhá léta bránily vyšetřit únos prezidentova syna, než je parlament nedávno zrušil a ústavní soud tento krok schválil. Policie rozhodla, že Mečiara nebude stíhat za zneužití pravomocí při udělení amnestií, a to kvůli promlčení.

Bývalý šéf Hnutí za demokratické Slovensko Mečiar novinářské otázky na únos označil za idiotské. Na otázku, kde vzal peníze na vilu v Trenčianských Teplicích, rozhněvaně zareagoval slovy „Jděte do pr….“ a „Co je vám do toho, odkud jsem vzal peníze.“

V minulosti se už stalo, že novináře za stejnou otázku napadl, připomněl server Sme.sk.

Dodal, že poslechnout si Mečiara přišli hlavně důchodci. Konferenci pořádaly nacionalistické spolky, a to v bratislavském hotelu patřícím Ivanu Lexovi, který za Mečiarových vlád stál v čele tajné služby SIS, podezírané z únosu Michala Kováče mladšího.

Ministryně spravedlnosti vyjádřila politování nad tím, že se konference zúčastnili i soudci ústavního a nejvyššího soudu Milan Ľalík a Štefan Harabin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme