Co přivedlo seržanta Chalkera do Iráku

Zažil ve službě tři války - vietnamskou a dvě irácké. Jako newyorský policista byl u zřícení Světového obchodního centra v New Yorku 11. září 2001. Za lidským osudem amerického vojáka a policisty se podíváme přímo do Iráku. Právě tam jej zastihl zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bagdád | Foto: turing.wins.uva.nl

Johnu Chalkerovi je 52 let a vypadá, jako by z oka vypadl sympatickým hrdinům z některých amerických detektivních seriálů. Je štíhlý, má něco pod 2 metry, je ošlehaný větrem a životem a má pronikavý pohled. V Iráku slouží v osobní ochraně důležitých velitelů. V civilistu policista a navíc z New Yorku na to má ty nejlepší předpoklady.

Proč teď slouží v Iráku? "Já jsem teď hlavně motivovaný tím, co se stalo 11.září v New Yorku a jevem terorismu. Chybí mi starý způsob života, kdy jsem nemusel zamykat dveře od bytu, kdy v letadlech u nás nebyly detektory kovů. Kdy jsme se nemuseli obávat teroristů.Ty dny mi chybí a já si je dobře pamatuju."

"Jedenáctého září 2001 jsem byl policista, tím jsem stále, a ráno v sedm jsem skončil službu a snažil jsme se spát. A pak mi zavolala moje milovaná žena, která běžela o život ze své kanceláře nedaleko budov Světového obchodního centra. Její budova díky bohu zasažená nebyla. A večer jsme byl na místě tragédie na Ground Zero už jako voják Národní gardy. Byli jen mrtví, nebo živí - nic mezi tím. Přes tři tísíce mrtvých lidí.Bylo to něco tak nepředstavitelného, že doufám, že už to nikdy nezažiju."

John Chalker slouží v Národní gardě státu New York, která je vojenskou silou právě pro obranu a ochranu tohoto státu. Při nebezpečí hrozící Spojeným státům ale bývají její příslušníci vysíláni i do zahraničí. Slouží v ní lidé, kteří mají své civilní povolání. Cvičí o víkendech a v létě ještě kromě svého povolání. Seržant Chalker vstoupil do Národní gardy před třiceti lety, poté co sloužil v armádě jako voják tehdejší základní služby v době války ve Vietnamu. Proč?

"Za službu v Národní gardě je řada bonusů a příspěvků. Lidé, kteří v ní odslouží nejméně dvacet let, pak pobírají na odpočinku dva důchody. Proto jsem vstoupil do Národní gardy, ale pak se k tomu přidá odpovědnost za to, co se děje ve vlastní zemi."

Seržant John Chalker má dvě děti, 21letou dceru z prvního manželství a osmiletého syna z dnešního partnerského svazku. V době první války v Zálivu sloužil v Kuvajtu. Jak se na jeho práci v Iráku daleko od rodiny dívají jeho nejbližší?

"My, kteří jsme z New Yorku, kde bylo Ground Zero, tedy místo útoku na Světové obchodí centrum, tak máme myslím daleko větší motivaci bojovat proti teroristům ať jsou kdekoli. Takže obyvatelé New Yorku a tedy i moje rodina mají pochopení."

John nikdy v České republice nebyl, ale naše země mu není neznámá: "Všichni Češi, které jsem kdy potkal, byli fajn a ve Spojených státech jsme na konci šedeátých let obdivovali, jak o Pražském jaru stáli Češi proti ruským tankům v ulicích Prahy."

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme