Co se stalo Liou Sia? Po smrti disidenta roste strach o jeho vdovu, zmizela neznámo kam

Po skonu čínského nobelisty Liou Siao-poa rostou obavy o osud jeho vdovy Liou Sia, kterou čínská vláda už 6 let drží v domácím vězení. Přátelé páru nevědí, co s básnířkou je - pokusy kontaktovat ji byly zatím marné, uvedla agentura Reuters. Mezinárodní úsilí o osvobození Liou Siao-poa se po jeho čtvrtečním úmrtí soustředí právě na záchranu jeho manželky. Čína už dala najevo, že to nehodlá trpět.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrant v Hongkongu požaduje propuštění vězněného disidentského páru Liou Siao-po a Liou Sia, archivní snímek z března roku 2014. Liou Siao-po byl čínským režimem vězněn od konce roku 2008 až do své letošní smrti. Liou Sia uvrhli do domácího vězení v roce 2010 - poté co její manžel obdržel Nobelovu cenu míru.

Demonstrant v Hongkongu požaduje propuštění vězněného disidentského páru Liou Siao-po a Liou Sia, archivní snímek z března roku 2014. Liou Siao-po byl čínským režimem vězněn od konce roku 2008 až do své letošní smrti. Liou Sia uvrhli do domácího vězení v roce 2010 - poté co její manžel obdržel Nobelovu cenu míru. | Zdroj: Profimedia

Nejznámější politický vězeň Číny Liou Siao-po zemřel tento čtvrtek na multiorgánové selhání. Skonal sotva tři týdny poté, co vyšlo najevo, že mu lékaři koncem letošního května diagnostikovali konečné stadium rakoviny jater a čínské úřady jej po sedmi letech převezly z vězení do nemocnice ve městě Šen-jang. 

Pomozte jí ven

Přátelé a aktivisté, kteří se zasazovali o Liouovo osvobození a po jeho diagnóze o disidentův převoz k paliativní léčbě do zahraničí, se nyní snaží zachránit alespoň vdovu po zesnulém Liou Sia. Básnířka je držena v domácím vězení už od roku 2010, kdy její manžel k značné nelibosti čínské vlády získal Nobelovu cenu míru. Za tu dobu se zdravotní stav vězněné kriticky zhoršil, propukla u ní klinická deprese, která se podepsala také na jejím fyzickém zdraví.  

LIOU SIAO-PO A LIOU SIA: 'Všechnu krásu světa jsem našel v téhle ženě.' Bolavá láska bez hranic za časů komunistické strany

Číst článek

"Veškerou snahu a sílu vůle, kterou jsme vynakládali na propuštění Liou Siao-poa, jsme teď zaměřili na Liou Sia," řekl v pátek Reuters blízký přítel páru Chu Ťia, sám bývalý vězeň svědomí a držitel Sacharovovy ceny za lidská práva. "Největší starosti si teď děláme o ni, jenže o ní nemáme žádné informace."   

Nemožnost spojit se s nemocnou disidentkou potvrdilo pro Reuters i několik dalších přátel Liouových. Diplomatické zdroje, které agentura cituje, přitom uvedly, že Liou Sia v telefonátech s německou ambasádou vyjádřila přání opustit Čínu a odjet do Německa. (Německo je jedním ze dvou států, o nichž se v souvislosti s Liouovým převozem diskutovalo a jejichž nemocnice byly ochotny pacienta přijmout; druhým byly USA. Na podporu nemocného a jeho manželky v Německu vystupují také zástupci čínské disidentské diaspory v čele se známým básníkem Liao I-wuem, podobná situace je také v New Yorku, pozn. red.)

Úřady Liou Sia umožnily, aby svého manžela v posledních dnech jeho života navštěvovala v nemocnici, ale po jeho smrti se přátelé vdovu marně pokoušejí kontaktovat. Už v uplynulých týdnech přitom právní zástupci nemocného i blízcí páru upozorňovali, že za přáním Liou Siao-poa odjet za léčbou z Číny stál také strach o další osud jeho milované ženy a snaha zachránit ji z moci vládního režimu. Usiloval totiž o to, aby spolu s ním mohla vycestovat také ona. 

Pozornost se soustředí také na osvobození Liou Chueje, mladšího bratra Liou Sia, s nímž si je básnířka velmi blízká a jehož v roce 2013 odsoudili k 11 letům odnětí svobody. 

Nevměšujte se! A nechtějte víza

Zármutek nad smrtí Liou Siao-poa, člověka, jehož uvěznili kvůli úsilí o demokratizaci země, už vyjádřily nejen lidskoprávní organizace a aktivisté, ale také zahraniční političtí představitelé: od Kanady a Washingtonu přes Brusel až po Tokio. V kondolencích rovněž vyzývají k neprodlenému propuštění Liou Sia a dalších politických vězňů na svobodu. 

KOMENTÁŘ: Liou Siao-po, nositel Nobelovy ceny míru, na kterého svět zapomněl

Číst článek

Neexistuje žádný zákonný důvod, aby Čína bránila Liou Sia v odjezdu ze země, konstatuje právník zesnulého Mo Šao-pching. "Jenže Čína není země, kde skutečně vládne právo, takže je možné, že budou zákon ignorovat a nikam ji nepustí," podotkl advokát pro Reuters. 

Kusá prohlášení, jež čínská vláda k věci zatím poskytla, příliš naděje nevzbuzují. „Čína je právní stát. Případ Lioua Siao-poa je součástí vnitřních záležitostí Číny,“ ohradil se proti zahraničnímu tlaku mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang. O Liou Sia nemá žádné informace, uvedl. Bez konkrétních jmen však dodal, že s pohybem čínských občanů bude naloženo v souladu se zákonem. 

A co pohřeb?

Hluboké znepokojení nad osudem Liou Sia vyjádřil také Nobelův výbor. Jeho šéfka navíc v pátek oznámila, že jí čínský konzulát v Oslu odmítl vydat vízum, o které žádala kvůli přání zúčastnit se Liouova pohřbu. "Bylo mi řečeno, že jsem špatně vyplnila žádost, (...) protože jsem neměla pozvánku od osoby, kterou jsem jela navštívit," popsala Berit Reiss-Andersenová Reuters. 

Obavy panují i kolem samotné podoby rozloučení se zesnulým. Přes 150 Liouových přátel a příznivců podle Reuters podepsalo otevřený dopis, kde po čínských úřadech požadují uspořádání veřejného pohřbu a vydání těla pozůstalým. "Budeme věnovat velkou pozornost tomu, jak bude pohřeb Liou Siao-poa vypadat. Doufáme nejméně v to, že budeme mít příležitost jet do Šen-jangu nebo Pekingu a vypravit (zesnulého k pohřbu)," uvedl další rodinný přítel Liouových, spisovatel Wen Kche-ťien.

Z univerzitní nemocnice v Šen-jangu, kde Liou Siao-po zemřel, převezly úřady jeho tělo do jedné z místních márnic. Nepřekvapí, že místo, stejně jako dříve nemocnici, hlídají bezpečnostní složky, které vykazují novináře - v pátek se o tom na vlastní kůži přesvědčil reportér Reuters. 

'Smutek k smíchu' 

Čínská média na úmrtí proslulého bojovníka za lidská práva a svobodnější Čínu reagovala tím, že o něm mlčela. Řada Číňanů však jejich příkladu nenásledovala. Ve čtvrtek v noci zaplavily populární mobilní aplikaci WeChat kondolenční vzkazy i delší články od liberální části čínské společnost, včetně právníků či novinářů.

Praxí vycvičená armáda internetových cenzorů ovšem rychle zasáhla. Mezitím už stihl reagovat také s čínskou vládou spjatý list Global Times. "Zesnulý je pryč, ten předstíraný smutek je vážně absurdní," zesměšnil truchlící na sociálních sítích.  

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme