Co se stalo Liou Sia? Po smrti disidenta roste strach o jeho vdovu, zmizela neznámo kam
Po skonu čínského nobelisty Liou Siao-poa rostou obavy o osud jeho vdovy Liou Sia, kterou čínská vláda už 6 let drží v domácím vězení. Přátelé páru nevědí, co s básnířkou je - pokusy kontaktovat ji byly zatím marné, uvedla agentura Reuters. Mezinárodní úsilí o osvobození Liou Siao-poa se po jeho čtvrtečním úmrtí soustředí právě na záchranu jeho manželky. Čína už dala najevo, že to nehodlá trpět.
Nejznámější politický vězeň Číny Liou Siao-po zemřel tento čtvrtek na multiorgánové selhání. Skonal sotva tři týdny poté, co vyšlo najevo, že mu lékaři koncem letošního května diagnostikovali konečné stadium rakoviny jater a čínské úřady jej po sedmi letech převezly z vězení do nemocnice ve městě Šen-jang.
Pomozte jí ven
Přátelé a aktivisté, kteří se zasazovali o Liouovo osvobození a po jeho diagnóze o disidentův převoz k paliativní léčbě do zahraničí, se nyní snaží zachránit alespoň vdovu po zesnulém Liou Sia. Básnířka je držena v domácím vězení už od roku 2010, kdy její manžel k značné nelibosti čínské vlády získal Nobelovu cenu míru. Za tu dobu se zdravotní stav vězněné kriticky zhoršil, propukla u ní klinická deprese, která se podepsala také na jejím fyzickém zdraví.
LIOU SIAO-PO A LIOU SIA: 'Všechnu krásu světa jsem našel v téhle ženě.' Bolavá láska bez hranic za časů komunistické strany
Číst článek
"Veškerou snahu a sílu vůle, kterou jsme vynakládali na propuštění Liou Siao-poa, jsme teď zaměřili na Liou Sia," řekl v pátek Reuters blízký přítel páru Chu Ťia, sám bývalý vězeň svědomí a držitel Sacharovovy ceny za lidská práva. "Největší starosti si teď děláme o ni, jenže o ní nemáme žádné informace."
Nemožnost spojit se s nemocnou disidentkou potvrdilo pro Reuters i několik dalších přátel Liouových. Diplomatické zdroje, které agentura cituje, přitom uvedly, že Liou Sia v telefonátech s německou ambasádou vyjádřila přání opustit Čínu a odjet do Německa. (Německo je jedním ze dvou států, o nichž se v souvislosti s Liouovým převozem diskutovalo a jejichž nemocnice byly ochotny pacienta přijmout; druhým byly USA. Na podporu nemocného a jeho manželky v Německu vystupují také zástupci čínské disidentské diaspory v čele se známým básníkem Liao I-wuem, podobná situace je také v New Yorku, pozn. red.)
Úřady Liou Sia umožnily, aby svého manžela v posledních dnech jeho života navštěvovala v nemocnici, ale po jeho smrti se přátelé vdovu marně pokoušejí kontaktovat. Už v uplynulých týdnech přitom právní zástupci nemocného i blízcí páru upozorňovali, že za přáním Liou Siao-poa odjet za léčbou z Číny stál také strach o další osud jeho milované ženy a snaha zachránit ji z moci vládního režimu. Usiloval totiž o to, aby spolu s ním mohla vycestovat také ona.
Pozornost se soustředí také na osvobození Liou Chueje, mladšího bratra Liou Sia, s nímž si je básnířka velmi blízká a jehož v roce 2013 odsoudili k 11 letům odnětí svobody.
Nevměšujte se! A nechtějte víza
Zármutek nad smrtí Liou Siao-poa, člověka, jehož uvěznili kvůli úsilí o demokratizaci země, už vyjádřily nejen lidskoprávní organizace a aktivisté, ale také zahraniční političtí představitelé: od Kanady a Washingtonu přes Brusel až po Tokio. V kondolencích rovněž vyzývají k neprodlenému propuštění Liou Sia a dalších politických vězňů na svobodu.
KOMENTÁŘ: Liou Siao-po, nositel Nobelovy ceny míru, na kterého svět zapomněl
Číst článek
Neexistuje žádný zákonný důvod, aby Čína bránila Liou Sia v odjezdu ze země, konstatuje právník zesnulého Mo Šao-pching. "Jenže Čína není země, kde skutečně vládne právo, takže je možné, že budou zákon ignorovat a nikam ji nepustí," podotkl advokát pro Reuters.
Kusá prohlášení, jež čínská vláda k věci zatím poskytla, příliš naděje nevzbuzují. „Čína je právní stát. Případ Lioua Siao-poa je součástí vnitřních záležitostí Číny,“ ohradil se proti zahraničnímu tlaku mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang. O Liou Sia nemá žádné informace, uvedl. Bez konkrétních jmen však dodal, že s pohybem čínských občanů bude naloženo v souladu se zákonem.
A co pohřeb?
Hluboké znepokojení nad osudem Liou Sia vyjádřil také Nobelův výbor. Jeho šéfka navíc v pátek oznámila, že jí čínský konzulát v Oslu odmítl vydat vízum, o které žádala kvůli přání zúčastnit se Liouova pohřbu. "Bylo mi řečeno, že jsem špatně vyplnila žádost, (...) protože jsem neměla pozvánku od osoby, kterou jsem jela navštívit," popsala Berit Reiss-Andersenová Reuters.
Obavy panují i kolem samotné podoby rozloučení se zesnulým. Přes 150 Liouových přátel a příznivců podle Reuters podepsalo otevřený dopis, kde po čínských úřadech požadují uspořádání veřejného pohřbu a vydání těla pozůstalým. "Budeme věnovat velkou pozornost tomu, jak bude pohřeb Liou Siao-poa vypadat. Doufáme nejméně v to, že budeme mít příležitost jet do Šen-jangu nebo Pekingu a vypravit (zesnulého k pohřbu)," uvedl další rodinný přítel Liouových, spisovatel Wen Kche-ťien.
Z univerzitní nemocnice v Šen-jangu, kde Liou Siao-po zemřel, převezly úřady jeho tělo do jedné z místních márnic. Nepřekvapí, že místo, stejně jako dříve nemocnici, hlídají bezpečnostní složky, které vykazují novináře - v pátek se o tom na vlastní kůži přesvědčil reportér Reuters.
'Smutek k smíchu'
Čínská média na úmrtí proslulého bojovníka za lidská práva a svobodnější Čínu reagovala tím, že o něm mlčela. Řada Číňanů však jejich příkladu nenásledovala. Ve čtvrtek v noci zaplavily populární mobilní aplikaci WeChat kondolenční vzkazy i delší články od liberální části čínské společnost, včetně právníků či novinářů.
Praxí vycvičená armáda internetových cenzorů ovšem rychle zasáhla. Mezitím už stihl reagovat také s čínskou vládou spjatý list Global Times. "Zesnulý je pryč, ten předstíraný smutek je vážně absurdní," zesměšnil truchlící na sociálních sítích.