Co se stalo s Nizozemskem?

Nizozemská vláda stupňuje svůj boj proti islámským radikálům. Země je v napětí od 2. listopadu, kdy mladík s marockým a holandským pasem zabil v Amsterdamu kontroverzního režiséra Thea van Gogha. Následuje násilí z obou stran - došlo už k více než 20 útokům na mešity, muslimské školy a také na křesťanské kostely. A lidé se bojí. Co se stalo se zemí, která byla dlouhá staletí proslulá svou tolerancí? O tom mluvila zpravodajka Českého rozhlasu v zemích Beneluxu Pavla Kvapilová s rektorem islámské university v Rotterdamu Ahmetem Akgündüzem. A podobné otázky položila také přednímu nizozemskému arabistovi Hansi Jansenovi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policejní zátah v Haagu

policejní zátah v Haagu | Zdroj: ČTK

V Nizozemsku žije na milion muslimů - a ti mladí jsou čím dál radikálnější, říká Hans Jansen z Utrechtské university. Vláda to přitom podle něj velmi podcenila. "Je jich opravdu hodně. Nikdo tomu nechtěl věřit, ale z reakcí studentů vidím, že to tak je už dlouho. Těžko říct, jestli jsou organizovaní. Myslím, že spolu posedávají, pijí čaj a postupně se rozohní. Když máte takhle pět šest lidí - můžete tomu říkat organizace? Nemyslím si, že by to byly odbočky Al-Káidy a měli telefonní číslo Usamy bin Ládina."

26letý Mohammed B., který měl zabít van Gogha, je přitom podle profesora podobný případ. "Když někdo chce udělat takovouhle vraždu ve jménu islámu, musí mít názor islámského právníka, který mu k tomu dá svolení. Tak tomu bylo i u dřívějších případů. Teď je tu podezření, že je tu jakýsi Syřan, který je v kontaktu s těmito skupinkami rozrušených mladých mužů. Mohl by to být jakýsi sponzor, nebo mentor. Ale zatím nevíme."

Expert na islámské právo, rektor islámské university profesor Akgündüz to vidí takhle: "V jakékoli zemi, či komunitě najdete někoho, kdo je referencí pro špatné skutky. Ale důležité je jedno: názor většiny muslimů. Když půjdete do všech mešit, zjistíte, že 90% z nich jednoznačně odsuzuje terorismus."

"Islám nikdy v historii nelegitimizoval terorismus a násilí. Když někdo zabije nevinného člověka je to jako by zabil celý lidský rod, říká korán. To je hlavní pravidlo. Takže coby muslimský vědec jsem proti teroristickým aktivitám. Ale jsou tu bohužel nedorozumění a dezinterpretace na obou stranách."

Profesora Akgündüze znepokojuje, jak k tomu přistupují některá média. Jak říká, nejde házet všechny do jednoho pytle. Jakékoli zobecňování je podle něj velmi riskantní. "Média jsou někdy provokativní. Staví to pak tak, aby všichni muslimové vypadali, že jsou vinni. A tak to přece není."

Všichni by si měli dávat pozor na slova. Například se mu nelíbí, když se v posledních dnech na obou stranách používá slovo válka. "Nizozemsko a všechny evropské země, to je pro muslimy oblast míru. Válku může vyhlásit stát oficiálně - Turecko nebo třeba Egypt. Ale bohužel lidé často neznají dobře islám. Často slyším někoho, jak se ptá: je tohle válka mezi muslimy a nemuslimy? Ne, to rozhodně ne."

Arabista Hans Jansen se na to ale dívá jinak. "Je to válka - když zabijete člověka jenom proto, že používá jazyk, který se vám nelíbí, nebo protože nerespektuje náboženství. To je podle mě válka."

Nizozemsko dlouho věřilo v model multikulturní společnosti. Poslední roky ale ukázaly, že to příliš nefunguje. Proč?

"Multikulturalismus vyžaduje, aby si byly všechny kultury rovné. A ony nejsou. Západní společnosti jsou prostě silnější. Máme lepší boty, zuby, hudbu, literaturu, sociální systém, silnější armády. Takže je směšné myslet si, že kultura Libye nebo Súdánu je na stejné úrovni. A muslimové tomu možná věří - i když vědí, že jejich nadřazenost je už po staletí ztracena.

Rektor Akgündüz si myslí, že jsou tu tři základní nepřátelé - neznalost, chudoba a předsudky na obou stranách. Lék vidí v lepším vzdělání. "Doporučuji muslimské komunitě i holandské vládě jedno: muslimové i nemuslimové by se měli podle mě o sobě víc učit. Když odstraníte nevědomost, můžete vyřešit hodně problémů."

Arabista Hans Jansen to ale zpochybňuje. "Muslimové vždycky chtějí po ostatních, aby se učili o islámu. Ale to je hloupé, to nejde. Máme tady tolik náboženství. Musíme se ale chovat civilizovaně a respektovat se. Ovšem respekt je něco, co nemůžete vyžadovat, to si musíte zasloužíte. Je naprosto zásadní, aby lidé byli k sobě slušní."

Profesor Akgündüz má za to, že obě strany nemusí souhlasit. Ale respekt je nezbytný. Ovšem jak konstatuje, bohužel často chybí dobrá vůle. "Neznáme se, nemůžeme si rozumět. Ale když budeme hodinu sedět kolem jednoho stolu, nakonec nám dojde, že mezi námi není žádný velký rozdíl."

Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme