Co tvoří amsterdamskou DNA? Především tolerance, říkají místní

Nizozemská metropole Amsterdam vypadá jako ztělesnění tolerance. Žijí v něm lidé přibližně 170 různých národností. A tři ze čtyř obyvatel se ulicemi proplétají na kolech, což jistou shovívavost také vyžaduje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Amsterdam je pro imigranty asi nejliberálnější město Evropy | Foto: Fotobanka stock.xchng

Amsterdamu se přezdívá hlavní město svobody. A to kvůli liberálnímu přístupu k lehkým drogám nebo ke svatbám mezi homosexuály. Nizozemsko bylo vůbec první zemí na světě, které povolila sňatky mezi osobami stejného pohlaví.

„Tady máme snubní prsteny úplně prvního homosexuálního páru, který uzavřel sňatek. Ti dva muži to udělali naopak, než je běžné: své prsteny nosili už dlouhá léta předtím. Po svatbě je sundali. Měli je totiž na prstech i vytetované,“ říká Loes Wijnstekersová v amsterdamském muzeu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co tvoří DNA Amsterdamu? Reportérovi Ondřeji Houskovi to vysvětluje v muzeu Loes Wijnstekersová

A tak jsou teď snubní prsteny z úplně první svatby osob stejného pohlaví na světě v muzeu. Nizozemsko je ale známé i tolerancí k lehkým drogám, konkrétně k marihuaně.

„Marihuanu tolerujeme. To znamená, že si ji můžete koupit, ale nesmíte ji prodávat. A koupit ji můžete jedině ve speciálních coffeeshopech; tam prodávají opravdu kvalitní zboží,“ doplňuje Loes.

Hluboko v historii

Odkud se tento liberální přístup bere? Podle Loes jeho důvody najdeme hluboko v nizozemské historii.

„Vždy tu byla tolerance k jiným náboženstvím. V Amsterdamu převládali protestanti, ale povolena byla i jiná náboženství: pod podmínkou, že jejich vyznavači přispívali k ekonomice města a chovali se podle pravidel. Tahle mentalita nám zůstala dodnes: uznáváme, že lidé jsou různí, a pokud svým chováním neomezují ostatní, můžou si tady svobodně žít."

Tenhle přístup má Amsterdam skutečně ve své DNA. Taky proto město přitahuje lidi z celého světa.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme