Coe: Chceme, aby špičkové olympijské výkony inspirovaly mladé sportovce

Kdo večer zapálí olympijský oheň londýnských her? To je otázka číslo jedna, která letí od úst k ústům ve městě nad Temží. Řeší se ale pochopitelně také to, jestli skvělé sportovní výkony náhodou nezastíní problémy kolem zajištění bezpečnosti a dopravní komplikace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda organizačního výboru londýnských LOH Sebastian Coe

Předseda organizačního výboru londýnských LOH Sebastian Coe | Zdroj: Reuters

I na to odpovídal předseda organizačního výboru LOH, sir Sebastian Coe, v rozhovoru se skupinou vybraných zahraničních novinářů. Byl mezi nimi i zpravodaj ČRo Jiří Hošek.

Jak se vlastně měří úspěch olympijských her? Jejich výdělečností, dodržením rozpočtu, spokojeností sportovců, panující atmosférou nebo snad zapojením celého národa do olympijského šílenství? Možných pohledů a měřítek je celá řada. Někdejší fenomenální běžec Sebastian Coe má v tomto směru jasno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s předsedou organizačního výboru londýnských her Sebastianem Coem natáčel londýnský zpravodaj ČRo Jiří Hošek.

„Jedna z nejčastějších otázek, kterou jsem v posledních sedmi letech v téhle zemi dostal, zněla jednoduše: ,Jak se můžu zapojit do pořádání her?! Jak se stanu dobrovolníkem, jak se můžu stát členem olympijské štafety, prostě jak můžu pomoci…´ Samozřejmě jsme ale taky připraveni předvést co nejlepší hry pro samotné sportovce, což při mojí atletické minulosti nepřekvapí.“

Pořadatelé londýnské olympiády, potažmo britská vláda, si vytkli jasný cíl – nechceme státem řízené hry, chceme hry lidí. Je znát, že se Londýn chtěl hodně vymezit vůči pekingské olympiádě před čtyřmi lety a uspořádat mnohem civilnější podnik. Jeho motto zní ‘Inspire a generation‘, inspirujte generaci…

„Chceme, aby se špičkové olympijské výkony staly inspirací pro mladé sportovce. Měli by zvednout hozenou rukavici a začít se věnovat sportu. Nemusí být všichni slavnými sportovci. Může z nich být další skvělá generace učitelů tělocviku nebo sportovních novinářů. Zkrátka aby z nich vyrostli lidé, kteří budou podporovat sport ve své komunitě.“

Pořadatelé se stali terčem ostré kritiky mimo jiné kvůli tomu, že skoro čtyřnásobně překročili plánovaný rozpočet. Hlavně zbytek Británie nese tenhle fakt v těžkých ekonomických časech dost nelibě. Minimálně podle zájmu o putování olympijské štafety se ale zdá, že se hry nakonec staly celonárodní a nejen čistě londýnskou záležitostí. Podle Sebastiana Coea i díky královské rodině.

„Jsou to vyslanci, ale nejen vyslanci organizačního výboru, nýbrž všech Britů. Princezna Anna je navíc členkou Mezinárodního olympijského výboru a sedí také ve vedení organizačního výboru her. Takže ta vlastně pomáhá olympiádu uskutečnit. A samozřejmě, Její Veličenstvo, královna Alžběta, hry formálně zahájí.“

Nejčastěji skloňovaným slovem v souvislosti s pořádáním megaakce, byla v posledních týdnech bezpečnost. Mohla za to hlavně blamáž s bezpečnostní agenturou G4S, která nedodala slíbený počet strážných. Šéf organizačního výboru tohle zaškobrtnutí bagatelizuje.

„Máme v záloze alternativní plán, po kterém jsme sáhli, a sice využít naše ozbrojené síly. Britští vojáci jsou možná vůbec nejlepší na světě. Tuhle variantu jsme měli na stole i bez ohledu na potíže G4S. Tenhle soukromý dodavatel bezpečnostních služeb se potýkal s potížemi, tak jsme přijali moudré a prozírané rozhodnutí a reagovali rychle. Nedošlo ke zvýšení počtu osob zajišťujících bezpečnost her. Jen se změnil poměr mezi jednotlivými složkami. Jsem vojákům velmi vděčný za jejich podporu.“

Sebastian Coe doufá, že se olympijský Londýn dalších vážných skandálů vyvaruje. Včetně třeba těch dopingových.

„Znáte můj dlouhodobý postoj k téhle otázce a tím je politika nulové tolerance vůči dopingovým hříšníkům. Mezinárodní olympijský výbor stanovil jasné standardy, které organizační výbor londýnských her převzal. Můj vzkaz sportovcům mířícím do Londýna je asi tento: ‘Pokud chcete porušit jistou morální hranici, podvádět, brát zakázané látky, pak je velmi vysoká šance, že vás přistihnou. Tak si to rozmyslete‘.“

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme