Colin Powell jednal v sídle NATO o budoucnosti Iráku

Cesta naší vojenské polní nemocnice do Iráku - to byl důvod, kvůli kterému se dnes ráno při svých jednáních v Bruselu šéf americké diplomacie Collin Powell sešel s naším ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou. Powell je na své první cestě v Evropě po tom, co začala válka. Naše polní nemocnice by měla operovat v Iráku i mimo něj, řekl Powellovi Svoboda. "Colin Powell v našem rozhovoru návrh vlády mimořádně ocenil."

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajky členských zemí NATO | Foto: Jan Rosenauer

Oba ministři se prý jednoznačně shodli na tom, že je lazaret nutně potřeba. Lékařská péče je totiž pro Iráčany podle Svobody velmi těžko dostupná. "Lékaři, kteří byli loajální k režimu, odmítají poskytovat péči řadovým obyvatelům. Šíří se různé formy nemocí a je katastrofální nedostatek lékařů." Svoboda získal od Američanů slib, že se budou na vyslání nemocnice finančně podílet. Mohli by například zaplatit dopravu, která představuje velkou část nákladů. Ministr ale Powella upozornil, že všechno je ještě v rukou parlamentu, který musí vyslání lazaretu schválit. Doufá přitom, že se otázka nemocnice nebude politizovat. Pokud návrh projde, naši lékaři by mohli být užiteční na místě už velmi brzy. "Já si myslím, že to bdeu v řádu týdnů určitě."

Členské země NATO jsou ochotny zvážit svou úlohu v poválečném Iráku. Colin Powell to prohlásil po setkání s ministry zahraničí aliance. Šéf americké diplomacie také ujistil, že OSN bude "zcela jistě" vyzvána, aby se také podílela na poválečné rekonstrukci země. Rozsah této pomoci bude podle Powella teprve potřeba upřesnit.

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme