‚Byla to správná věc pro USA.‘ Šéf Colonial Pipeline přiznal, že firma zaplatila hackerům výkupné

Společnost Colonial Pipeline přiznala, že zaplatila výkupné pachatelům kybernetického útoku, kvůli němuž byl tento měsíc přerušen provoz rozsáhlé sítě pro přepravu ropných produktů v USA. Šéf firmy ve středečním rozhovoru s listem The Wall Street Journal uvedl, že sám odsouhlasil vyplacení 4,4 milionů dolarů, tedy v přepočtu 90 milionů korun. Byla to podle něj „správná věc“ z pohledu Spojených států.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Colonial Pipeline | Foto: Hussein Waaile | Zdroj: Reuters

Sítě Colonial Pipeline kybernetický útok zasáhl brzy ráno 7. května a výkonný ředitel Joseph Blount podle vyjádření pro The Wall Street Journal ještě před koncem dne dospěl k závěru, že bude muset zaplatit.

Jeho společnost se stala terčem škodlivého programu typu ransomware, který zablokuje přístup do jistého systému, přičemž pachatel útoku za odemčení požaduje výkupné.

„Vím, že to je velmi kontroverzní rozhodnutí,“ komentoval Blount splnění požadavku kyberzločinců. Rozhodování pro něj prý nebylo jednoduché a nebylo příjemné přihlížet „jak takhle někomu házíme peníze“. „Ale byla to správná věc pro zemi,“ řekl.

Platba bitcoiny

Američtí činitelé dlouhodobě odrazují od vyplácení výkupného hackerům, Blount ovšem uvedl, že v dané situaci měl pocit, že nemá na výběr.

Útok na Colonial Pipeline přišel podle Bidena z Ruska. Není ale za něj zodpovědná Moskva

Číst článek

Odeslání vysoké sumy formou kryptoměny bitcoin prý schválil proto, že manažeři jeho firmy neměli zmapovaný rozsah škod po kyberútoku a rovněž nebylo jasné, jak dlouho potrvá obnovení běžného provozu.

Colonial Pipeline kvůli ztrátě přístupu do některých systémů dočasně zastavila provoz své potrubní sítě, která přepravuje ropné produkty z Texasu až na severovýchod USA. Tato síť podle firmy pokrývá zhruba 45 procent spotřeby pohonných hmot na východním pobřeží. Návrat k normálnímu režimu trval déle než týden, přičemž i po konci výpadku přetrvávaly na východě USA problémy s dodávkami benzinu.

Skupina DarkSide

Kybernetický útok s dalekosáhlými důsledky američtí vyšetřovatelé připsali skupině DarkSide a americký prezident Joe Biden uvedl, že útok byl zřejmě veden z Ruska.

Blount v novém rozhovoru řekl, že Colonial Pipeline zaplatila požadované výkupné po konzultacích s odborníky, kteří už předtím s aktivitami DarkSide přišli do kontaktu.

Firma od zločinecké skupiny dostala dešifrovací nástroj, který ovšem nepřinesl okamžité obnovení počítačových systémů, řekl The Wall Street Journal nejmenovaný zdroj obeznámený s transakcí.

Dark Side mezitím oznámila, že ukončuje činnost, protože ztratila přístup ke své infrastruktuře a finančním prostředkům. I kdyby tomu tak bylo, její nástroje mohou být dál hrozbou, neboť skupina měla „partnery“, kterým je pronajímala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme