Nemorální mafiánský boss. Bývalý ředitel FBI ve své knize kritizuje Trumpa

Někdejší ředitel amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey ve své knize s názvem A Higher Loyalty (Vyšší věrnost), která vyjde v nadcházejícím týdnu, kritizuje amerického prezidenta Donalda Trumpa jako nemorálního a neoddaného pravdě. Uvedla to agentura AP, která má kopii knihy k dispozici.

Washington (Aktualizováno: 11:44 13. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel FBI James Comey | Zdroj: Reuters

Comeyho Trump z funkce odvolal loni v květnu, což média označovala za překvapivé, protože tak učinil až několik měsíců poté, co se ujal v Bílém domě vlády.

Přáteli se s Comeyem, zaútočil Trump na vyšetřovatele ruského vlivu ve volbách

Číst článek

Comey v knize uvádí podrobnosti o své spolupráci a komunikaci s Trumpem a také o rozhodování v případu neúspěšné demokratické kandidátky na prezidenta Hillary Clintonové a jejího využívání soukromého e-mailu pro pracovní účely v době, kdy byla ministryní zahraničí.

'Boss s absolutní kontrolou'

Trumpa bývalý šéf FBI přirovnává k mafiánskému bossovi, pro něhož je jím vedená organizace a věrnost k jeho osobě nade vše. Rozhovory s Trumpem prý Comeymu evokovaly doby, kdy měl jako prokurátor co do činění s vůdci zločineckých gangů.

'Nechejte ho v klidu pracovat.' Kongresmani se kvůli vyšetřovateli Muellerovi postavili Trumpovi

Číst článek

„Boss s absolutní kontrolou. Přísahy věrnosti. Vidění světa jako (souboje) nás proti nim. Lhaní o čemkoli, důležitém i méně důležitém, ve jménu jakéhosi principu loajality, který povyšuje organizaci nad morálnost a nad pravdu,“ popsal v knize svůj dojem z hlavy státu.

Trumpovu vládu nad Amerikou pak označil za řízenou egem a založenou na osobní oddanosti vůči jeho osobě.

Trump a Rusko

Prezident se podle Comeyho rovněž snaží rozmazat hranici mezi policií a bezpečnostními složkami a politiky. Comey napsal, že na něj Trump činil nátlak kvůli vyšetřování ruské role v předloňských amerických volbách. Snažil se jej prý opakovaně přesvědčit, že informace o jeho údajném styku s prostitutkami v moskevském hotelu, které mohly sloužit Rusům jako potenciální materiál k vydírání, jsou vymyšlené.

'Zapomeňte na to, co se stalo.' Pornoherečka popsala, jak se ji prý Donald Trump snažil umlčet

Číst článek

„Silně se proti těm obviněním ohradil a ptal se, nejspíš řečnicky, jestli vypadá jako chlap, který potřebuje služby prostitutek. A pak začal řešit případy, v nichž jej ženy obviňovaly ze sexuálních útoků, ačkoli jsem se na to neptal. Zmínil množství žen a zdálo se, že se jejich obvinění naučil nazpaměť,“ napsal Comey, podle něhož se Trump sám v rozhovorech k tomuto tématu vrátil několikrát.

Agentura AP poznamenala, že kniha zcela jistě vyvolá u Trumpa prudké reakce. Prezident v minulosti označil Comeyho za lháře a člověka, který se rád předvádí. Tento týden zopakoval, že bylo správné jej propustit. Podle zdrojů televize CNN stihl vznětlivý šéf Bílého domu sotva vstřebat hněv, který v něm vyvolaly pondělní razie u jeho advokáta Michaela Cohena, a dá se čekat, že velká publicita úryvků z Comeyho knihy mu opět zvýší tep. Lednové vydání k Trumpovi kritické knihy Oheň a hněv novináře Michaela Wolfa popuzený prezident komentoval několik dní a jeho právníci se neúspěšně snažili znemožnit její distribuci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme