Comeyho zápisky k Trumpovi: Flynn, moskevské prostitutky i očekávaná loajalita

Americký prezident Donald Trump vyjádřil loni v rozhovoru s Jamesem Comeym, nyní již bývalým ředitelem Federálního úřadu pro vyšetřování, vážné pochybnosti o úsudku hlavního bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna. Vyplývá to z poznámek, které si Comey po setkáních s Trumpem dělal a které v pátek získalo několik amerických médií včetně AP či CNN.

Washington (Aktualizováno: 9:39 20. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

James Comey před Senátem | Zdroj: Reuters

Trump podle nich s bývalým šéfem Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) hovořil i obvinění, které se týká jeho údajného styku s prostitutkami v Moskvě v roce 2013. Prezident na twitteru poznámky označil za důkaz, že nespolupracoval před zvolením tajně s Ruskem.

Comey: Rusko má možná na Trumpa kompromitující informace v kauze moskevských prostitutek

Číst článek

Comeyho poznámky, které už dříve k dispozici dostal zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, ve čtvrtek americké ministerstvo spravedlnosti předalo v upravené podobě zástupcům tří výborů sněmovny reprezentantů. Zápisky vzápětí získalo několik předních amerických médií.

V poznámkách bývalého šéfa FBI se píše například o jeho setkání s Trumpem v New Yorku v lednu loňského roku, krátce před prezidentskou inaugurací. Právě na této schůzce Trump údajně hovořil o obviněních, podle kterých byl v Moskvě v roce 2013 ve styku s prostitutkami. Opakovaně tato obvinění v rozhovoru s Comeym odmítl. Podle poznámek tehdejšího šéfa FBI mu Trump mimo jiné svěřil, že mu ruský prezident Vladimir Putin řekl, že Rusko má „jedny z nejkrásnějších děvek na světě“. Kdy Putin tento komentář údajně učinil, není jasné.

Očekávaná loajalita

Zápisky popisují také setkání Comeyho s Trumpem zhruba týden po jeho uvedení do úřadu prezidenta. Trump šéfovi FBI tehdy údajně řekl, že od něj očekává loajalitu. V jednom z dalších rozhovorů americký prezident Comeyho údajně požádal, aby přestal vyšetřovat poradce Bílého domu Flynna.

„Poznámky Jamese Comeyho jsou venku a jasně ukazují, že nedošlo k žádné tajné dohodě, ani žádnému maření. A taky: prozradil utajované informace. Páni! Bude hon na čarodějnice pokračovat?“ napsal prezident v reakci na zveřejnění obsahu poznámek na twitteru.

Neutajovaný dokument

Zveřejněná verze Comeyho poznámek, kterých je 15 stránek, není dokumentem podléhajícím utajení. Některé úseky textu jsou ale začerněné, neboť jsou v režimu utajení. AP poznamenala, že i poznámky, které unikly do médií již loni, jsou rovněž z neutajované části dokumentu.

Comeyho kniha o Trumpovi dorazila na pulty. Republikáni se mezitím snaží autora znevěrohodnit

Číst článek

Trump nečekaně Comeyho odvolal počátkem loňského května. Prezident své rozhodnutí zdůvodnil tím, že v nyní již bývalého ředitele FBI ztratil důvěru a že ho chtěl zbavit funkce již delší dobu. Spekulace o tom, že odvolání souvisí s vyšetřováním bývalého hlavního bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna kvůli údajnému ruskému ovlivňování předloňských prezidentských voleb, prezident odmítl. Flynn ve své funkci poradce skončil už v únoru 2017.

Trump si rovněž Comeymu stěžoval na Flynnovu práci v administrativě. Tehdejšímu šéfovi FBI prezident řekl, že poradce má vážné problémy s úsudkem. Jako příklad zmínil to, že Flynn ho včas neinformoval o gratulacích, které od světových vůdců po složení prezidentské přísahy obdržel, což způsobilo průtahy v děkovných odpovědích.

Odposlouchávání Flynna

Z Comeyho poznámek rovněž vyplývá, že jen několik dní před Flynnovým propuštěním z Trumpových služeb se tehdejší personální šéf Bílého domu Reince Priebus šéfa FBI ptal, že je Flynn odposloucháván na základě tajně vydaného soudního příkazu.

Vysoce postavenými činiteli, kteří s Flynnem mluvili o ruských kontaktech, jsou Kushner a McFarlandová

Číst článek

Comey si také zapsal, že Trump se během jejich rozhovoru věnoval možnostem, jak postupovat proti těm, kteří vynášejí informace o chodu jeho administrativy médiím, a jak novináře dostat do vězení.

Podle agentury Reuters se řada informací ze zápisků, ze kterých v pátek citovala americký média, objevila už v Comeyho knize A Higher Loyalty (Vyšší věrnost), která vyšla tento týden a v níž bývalý šéf FBI Trumpa přirovnává k mafiánskému bossovi, pro něhož je jím vedená organizace a věrnost k jeho osobě nade vše.

„Věděl jsem, že může přijít den, kdy budu potřebovat záznam o tom, co se stalo, abych mohl bránit nejen sebe, ale i FBI,“ vysvětlil před časem Comey, proč si poznámky po setkáních s Trumpem dělal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme