Commonwealth schválil nárok prvorozené dcery na britský trůn

Zástupci zemí Commonwealthu dnes na summitu v australském Perthu schválili změnu nástupnictví v britské monarchii, která povoluje prvorozené dceři zdědit královský trůn. Změna také umožňuje právo na královský trůn dědicům, kteří se ožení nebo provdají za příslušníka římskokatolické církve. Zástupci Společenství národů by měli také projednat otázku dodržování lidských práv.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta II. při projevu v australském Perthu

Britská královna Alžběta II. při projevu v australském Perthu | Zdroj: Reuters

Dvoudennímu zasedání předsedá sama královna Alžběta II., která v projevu mimo jiné řekla, že by ženy měly mít větší roli ve společnosti.

Mnohé státy Společenství národů považovaly pravidla nástupnictví trůnu za zastaralá. Podle tradičních zásad primogenitury mají přednost v nástupnictví muži, ale velká většina Britů a občanů členských zemí Commonwealthu si přála, aby ženy měly stejná práva jako muži.

Jakékoli změny pravidel nástupnictví podléhají schválení 16 zemí Commonwealthu. Ten se skládá z celkem 45 zemí, ve kterých žije přes 2 miliardy lidí, což je téměř třetina obyvatelstva světa.

Commonwealth je mezivládní organizace, ve které si jsou všichni členové formálně rovni. Dohromady se jím říká ‚rodina Commonwealthu‘. Pravidla Společenství národů vycházejí ze singapurské deklarace z roku 1971.

Hlavním posláním Commonwealthu je prosazování demokracie v členských zemích, svobody jednotlivce, volného obchodu a míru ve světě. Každé dva roky se pořádají commonwealthské hry.

Milan Kocourek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme