Concorde přišel za letu o kormidlo

Jediný civilní nadzvukový letoun Concorde má znovu problémy. Při nedávném letu tohoto stroje z Londýna do New Yorku mu upadl kus ocasního kormidla. Incident se naštěstí obešel bez následků, britské aerolinie teď případ vyšetřují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Concorde | Foto: British Airways

Piloti Concordu minulou středu hlásili, že cítí vibrace při snižování rychlosti během přistávacího manévru nad New Yorkem. Po přistání zjistili, že chybí spodní část ocasního kormidla. Podle informací BBC jde o páté selhání kormidla Concordu společnosti British Airways od roku 1989 a došlo k němu i přes změny v inspekčním režimu, jejichž záměrem je podobným incidentům zabránit.

Před deseti lety bylo sedm Concordů britských aerolinií po několika hlášených problémech vybaveno novými kormidly. V listopadu British Airways ohlásily dva incidenty poslední doby. Při jednom z nich se musel Concorde vrátit po startu z Londýna do New Yorku kvůli selhání motoru.

Podle odborníků ale mohou Concordy létat dál. Jediná smrtelná nehoda tohoto stroje se stala v červenci 2000 - Concorde společnosti Air France se zřítil krátce po startu z Paříže. Zahynulo 113 lidí.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme