Pokrok na obzoru. Summit COP27 přijal usnesení o vzniku fondu pro země ohrožené změnou klimatu

Zástupci států světa se na klimatické konferenci COP27 v Egyptě shodli na závěrečné deklaraci. Předseda konference a egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí dal poklepáním kladívka najevo, že dokument reprezentující politickou shodu na konferenci byl jednomyslně schválen. Informovala o tom agentura Reuters. Důležitým dílčím výsledkem konference je dohoda na vzniku fondu pro kompenzace škod způsobených změnou klimatu zvláště zranitelným zemím.

Šarm aš-Šajch (Aktualizováno: 5:15 20. 11. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit COP27 dospěl k dohodě na podobě fondu pro zranitelné země

Summit COP27 dospěl k dohodě na podobě fondu pro zranitelné země | Zdroj: Reuters

„Úpěnlivě vás žádám, abyste schválily navrhovaná rozhodnutí, která vám představím,“ řekl Šukrí před skončením závěrečné plenární schůze summitu.

„Svět se dívá, vyzývám nás všechny, abychom dostáli očekáváním, jež do nás vkládalo světové společenství a zvláště ti, kteří jsou nejzranitelnější a přesto přispěli je klimatické změně nejméně,“ prohlásil egyptský politik.

Následně tiskové agentury oznámily, že konference v egyptském přímořském letovisku Šarm aš-Šajch se poprvé dohodla na společném fondu pro narovnání klimatických škod způsobených chudším zemím.

Chybí suma a zdroj

Vznik fondu schválilo zhruba 200 států v neděli brzy ráno. Později bylo schváleno také celkové závěrečné prohlášení z konference.

Energetická krize vrhá stín i na světovou klimatickou konferenci. Ohrožuje plnění závazků

Číst článek

Chudší země mají dostávat prostředky na zmírnění neodvratitelných důsledků oteplování Země, jako jsou stále častější sucha, záplavy a bouře, ale i stoupající hladina moří a vznik pouští.

V závěru se nepíše o konkrétních sumách, ani o tom, kdo bude peníze poskytovat. Zvýhodněny mají být země, které jsou zvláště ohroženy, na což naléhala Evropská unie.

Právě spory kolem fondu se ukázaly jako největší jablko sváru na dvoutýdenní konferenci, která měla původně skončit už v pátek. Prodloužena však byla o 36 hodin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme