Hosté konference o klimatu okusili nedostatek jídla a pití. Problémy přispěly i k napjaté atmosféře

Hitem konference OSN o změnách klimatu COP26 se loni stal skotský nápoj Irn-Bru, který většina delegátů ochutnala poprvé. Ale leitmotivem letošní konference COP27 je snaha delegátů sehnat alespoň nějaké jídlo a pití, napsal zpravodajský server The Guardian.

Šarm aš-Šajch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hosté konference OSN o změnách klimatu COP27

Hosté konference OSN o změnách klimatu COP27 | Foto: Thaier Al-Sudani | Zdroj: Reuters

Během prvních několika dní COP27 stály vodní fontánky a ledničky vyzdobené logem sponzora Coca-Coly prázdné pod africkým sluncem a žíznící delegáti se na ně mohli jen dívat. Obsluha stánků se mezi sebou hašteřila, jak se tenčila zásoba posledních sendvičů, dílků slaných koláčů a croissantů.

Jediným místem, které nedostatek nepostihl, byly stánky se zmrzlinou. Jedna z účastnic konference řekla, že měla za celý den jen tři zmrzliny.

Tajemník OSN Guterres: Míříme do klimatického pekla. Lidstvo buď bude spolupracovat, nebo zahyne

Číst článek

„Snažila jsem se dát si v hotelu velkou snídani, ale nefunguje to,“ dodala žena, která pracuje pro nevládní organizaci. Stejně jako všichni ostatní, s nimiž novináři listu The Guardian mluvili, si nepřála uvést své jméno.

„Bylo to hrozné. Je tu jedna fronta na jídlo a druhá na placení. Dobře, že jsou lidi poctiví. Včera jsem měla tři zmrzliny, než jsem konečně zaplatila,“ dodala.

O kousek dál delegátce jedné americké univerzity zbyla poslední část svačiny, kterou si zabalila do igelitového sáčku, v němž byly původně zabalené její hotelové papuče. Na stěnách sáčku se rozpouštěly zbytky čokolády po koblize, kterou už snědla.

„Teď už mám jenom hrušku. Nesehnala jsem žádnou vodu. Jsou tu jen pomerančové a mangové nápoje. Moji kolegové mě varovali, tak jsem přišla připravená,“ řekla.

Napjatá atmosféra

V předvečer COP27, kdy se vyjednavači dohadovali, zda do programu jednání zařadit ztráty a škody, přispěl nedostatek jídla k napjaté atmosféře konference.

Delegáti se krmili jídly z McDonaldu, který byl přes poušť dovezen do konferenčního střediska. První den konference se po celém dějišti jednání tvořily dlouhé fronty a někteří čekali na cokoli k jídlu až 45 minut.

Pomoc zemím, které zasáhly změny klimatu, a válka v Evropě. Řešení hledá klimatická konference COP 27

Číst článek

„Je snadné si koupit zmrzlinu, pokud ji chcete. Neměli bychom si stěžovat. Je to konference v poušti v rozvojové zemi. Nevěděl jsem, co tu mám čekat, ale aspoň že v konferenčních pavilonech je káva zdarma,“ řekl jeden z delegátů.

„Fronty jsou dlouhé a jídlo jen základní. Není tu nic pro vegetariány, což je na klimatické konferenci zvláštní,“ dodal další účastník.

Se sílícími obavami o dostupnost jídla a vody se v úterý odpoledne začaly na stáncích objevovat velké přepravky vody a zásoby sušenek a croissantů. Ale některé delegáty je těžké potěšit.

„Člověk by se musel hodně snažit, aby udělal tak mizerný sendvič, jako je tenhle,“ řekla jedna z delegátek. „Včera jsem za celý den neměla nic. Dneska jsem se snažila snížit svá očekávání. Fronty jsou o trochu kratší. Prostě se budu muset dobře najíst, až budu zpátky v hotelu,“ dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme