Corbyn se scházel s agentem československé StB, píšou Britové. 'Nevěděl, o koho jde,' říká archivářka

Předseda britských labouristů Jeremy Corbyn, kterého bulvární list The Sun nařkl ze spolupráce s československou Státní bezpečností, patrně nevěděl, s kým se setkává. Nebyl veden jako spolupracovník Státní bezpečnosti. Podle Světlany Ptáčníkové, ředitelky Archivu bezpečnostních složek, který má materiály ke Corbynovi k dispozici, z dokumentů „nijak nevyplývá, že by věděl, že se stýká s rozvědčíkem“.

Londýn/Praha (Aktualizováno: 16:04 15. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeremy Corbyn | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Corbyn se s rozvědčíkem vedeným pod jménem Jan Dymič sice sešel, považoval ho ale za diplomata. Ptáčníková řekla, že označení „špion komoušů“, které list použil, rozhodně neodpovídá skutečnosti. „Pan Corbyn nebyl vedený jako spolupracovník a ani to z materiálů nijak nevyplývá,“ uvedla.

Britská opozice nechce další referendum o vystoupení z Evropské unie. Setrvání má nyní větší podporu

Číst článek

Archiváři, kteří dokumenty k této záležitosti nyní studují, našli podle ní naopak indicie, které naznačují, že si Státní bezpečnost dávala dobrý pozor na to, aby Corbyn neodhalil, s kým se schází. V materiálech je totiž uvedena zmínka, že rozvědčík má dbát, aby výdaje nebyly příliš vysoké a nevzbudily podezření.

Jméno Jan Dymič, pod kterým rozvědčík vystupoval, je falešné, ve skutečnosti se dotyčný rozvědčík jmenoval jinak. Podle Ptáčníkové to bylo obvyklé, rozvědčíci oficiálně pracovali na zastupitelských úřadech v zahraničí. Tento byl tajemníkem velvyslanectví a s Corbynem se setkával patrně z této funkce. V roce 1989 byl z Velké Británie vypovězen.

Přehled pracovníků rozvědky, který je dostupný na webu Ústavu pro studium totalitních režimů, uvádí pod jménem Dymič Jána Sarkocyho. Byl zařazen jako třetí tajemník federálního ministerstva zahraničních věcí. V kolonce legalizační agenda má uvedeno "mírové hnutí". Do Londýna podle přehledu nastoupil v květnu 1986, skončil v červnu 1989.

'Corbyn a špion komoušů'

Podle bulvárního listu The Sun, který článek s titulkem „Corbyn a špion komoušů“ zveřejnil ve čtvrtek na titulní stránce svého tištěného vydání, se tehdejší labouristický poslanec Corbyn setkal s agentem československé tajné služby nejméně třikrát. Dvě setkání se údajně uskutečnila v britském Parlamentu.

Mluvčí labouristů potvrdil, že se současný lídr parlamentní opozice Corbyn v 80. letech několikrát setkal s československým diplomatem. Podle mluvčího ale netušil, že jde o agenta Státní bezpečnosti.

null

null

null

null

Státní bezpečnost byla politická policie podléhající komunistické moci. Prošla několika reorganizacemi. V 80. letech pod ni spadala i rozvědka. Hlavní správa rozvědky se jmenovala I. správa Sboru národní bezpečnosti, uváděla se také jako I. správa federálního ministerstva vnitra.

V zahraničí působilo několik stovek rozvědčíků. Měli krycí jména a legalizované funkce na zastupitelských úřadech spadajících například pod ministerstvo zahraničí nebo ministerstvo zahraničního obchodu. Státní bezpečnost zanikla v roce 1990.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme