Corbyn vyzval Mayovou k rezignaci. Boje s terorismem se policejní škrty nedotkly, brání se premiérka

Předseda největší britské opoziční strany Jeremy Corbyn vyzval premiérku Theresu Mayovou k rezignaci. Šéf Labour Party ji viní ze snižování početního stavu policistů v době, kdy vedla resort vnitra. Irská stanice RTE s odvoláním na policii mezitím uvedla, že jeden ze tří útočníků zodpovědných za londýnský atentát u sebe měl irské doklady. Identitu trojice vyšetřovatelé nadále tají.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová | Zdroj: Reuters

„Ve čtvrtek máme předčasné volby a to je možná ta nejlepší příležitost se s tím vypořádat," uvedl Corbyn podle Sky News.

Dodal, že svou výzvou podpořil obdobné apely „velmi zodpovědných lidí", které znepokojuje bilance Mayové týkající se policie z doby jejího šestiletého působení na ministerstvu.

Britové zatýkají kvůli útoku v Londýně. Policie řekne, kdo může za sobotní krveprolití

Číst článek

Bezpečnost a personální škrty v policii jsou hlavními tématy obnovené volební kampaně, přerušené kvůli teroristickému útoku v Londýně v noci na neděli.

Mayová je od rána pod tlakem opozice i novinářů, kteří se jí opakovaně ptali, zda lituje toho, že v době svého působení v čele ministerstva v letech 2010 až 2016 snížila počet policistů o 20 000.

Premiérka na to reagovala tím, že rozpočtu na boj s terorismem se škrty nedotkly a že policie dostala všechny potřebné pravomoci.

Identita pachatelů z Londýna

Jeden ze tří atentátníků, kteří v noci na neděli zaútočili v centru Londýna, měl u sebe irský občanský průkaz. V pondělí to uvedla irská televizní a rozhlasová stanice RTE s odvoláním na policejní zdroje. Irská policie podle agentury Reuters nechtěla zprávu komentovat.

RTE uvedla, že irská policie svolala kvůli tomuto zjištění speciální bezpečnostní schůzku a úzce spolupracuje s britskou policií.

Podle RTE je možné, že útočník byl z Maroka, byl ženatý se ženou ze Skotska a žil v Dublinu. RTE uvedla, že irské policii byl muž známý v souvislosti s mnoha trestnými nebo bezpečnostními záležitostmi.

Zvýšený stupeň bezpečnosti

Po pondělním setkání zvláštního výboru Cobra britská premiérka uvedla, že Velká Británie po útoku v Londýně nevyhlásí nejvyšší stupeň pohotovosti.

Podle ní nadále zůstane v platnosti zvýšený stupeň ohrožení. Upozornila také, že policie už zavedla řadu nových bezpečnostních opatření, aby se veřejnost mohla cítit v bezpečí.

„Mimo jiné se výrazně zlepší i ochrana mostů v Londýně. Policisté tvrdě pracuje na tom, aby se podařilo identifikovat všechny mrtvé i zraněné ze sobotního útoku. Už teď víme, že mezi mrtvými byli cizinci. Nebyl to tak jen útok na Londýn a Velkou Británii, ale i na celý svět," řekl Mayová.

Tři útočníci v noci na neděli najeli dodávkou do lidí na mostě přes Temži, poté zamířili do nedaleké čtvrti Borough Market, kde zaútočili na lidi noži. Zahynulo sedm lidí, včetně jedné Kanaďanky a jednoho Francouze. Desítky lidí byly zraněny. Atentátníky policie zastřelila. Jejich identitu zná, ale nezveřejnila ji.

Jiří Hošek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme