Corona Park nepatří jen tenistům, ale také amatérským fotbalistům z Latinské Ameriky

Snad nikde na světě neuvidíte najednou tolik fotbalistů jako v newyorském Parku Corona ve Flushing Meadows. Hned vedle areálu pro tenisové US Open jich denně soupeří stovky. Pocházejí hlavně ze zemí Latinské Ameriky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbaloví nadšenci v Corona Parku. V kšiltovce prezident studentské ligy Dino Dominguez

Fotbaloví nadšenci v Corona Parku. V kšiltovce prezident studentské ligy Dino Dominguez | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

„Jsem šťastně ženatý, mám dvě děti a pět vnoučat. Mám svůj byznys. Ale tohle je můj velký relax. Tady jsem šťastný. Můžu tu být, protože mi moje žena rozumí,“ říká prezident studentské fotbalové ligy, ekvádorský důchodce Dino Dominguez.

Dino v Corona Parku týden co týden sleduje soutěž, kterou před 43 lety se spolužákem z Ekvádoru založil.

„Chceme udělat velkou oslavu, až to bude 45 let. Možná i 50, ale to nevím, jestli se toho dožiju. Přece jen je mi už 69, ale tohle je můj život,“ vyznává se Dino. Řídí ligu, kterou hraje 36 týmů složených hlavně ze studentů z Latinské Ameriky.

Chilané, Mexičané i Japonci

„Každý týden různé týmy z různých zemí. Třeba tady je tým Japonců, někdy jsou to národnostní mixy. Já pocházím z Chile, v týmu se mnou ale hrají i dva Mexičané nebo Guatemalec,“ představuje své spoluhráče třicetiletý Julio.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jaroslava Plašila o amatérských fotbalistech v newyorském Corona Parku

Hlavním hracím dnem je v Corona Parku neděle, ale plno je tam pořád. Hřiště jsou různě kvalitní, některá jsou samý drn, po některých běháte z kopce a do kopce a jinde kvůli prachu ani nevidíte míč.

Jako síť v brance tu a tam poslouží i záclony a jako tyče třeba jízdní kola s prádelní šňůrou.

Dvě hlavní plochy, na kterých se hrají pravidelně zápasy studentské a aztécké ligy, jsou ale předpisové, s umělým trávníkem. Je o ně velký zájem.

Kvůli fotbalu vstávají v 6.30. I v neděli

„Žijeme tu všichni dohromady, fotbal je jedna věc. Některé soutěže řídí rozhodčí v rámci speciálního školícího programu americké federace a hráči mají i registrační průkazy,“ říká Dino.

Všichni hráči jsou amatéři, ale některé celky mají své sponzory. Třeba vítězný tým aztécké ligy dostane na konci 3000 dolarů. Ale kvůli penězům rozhodně Julio a další hráči do Corona Parku pravidelně nechodívají.

„Milujeme to. Vstáváme kvůli fotbalu pravidelně v 6.30 ráno i v neděli. Že to je hrozné? To je. Musíte to milovat,“ dodává Julio.

Fotbaloví nadšenci v Corona Parku | Foto: Jaroslav Plašil

Jaroslav Plašil, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme