Covid může na oblečení z polyesteru zůstat i tři dny, zjistili britští vědci. Na bavlně vydrží den

Až tři dny může koronavirus vydržet na oblečení a dál se z něho šířit. Zjistili to vědci z De Montfortovy univerzity v anglickém Leicesteru. Přišli také na to, že mezi jednotlivými typy tkanin je velký rozdíl. Univerzita o studii, která zatím neprošla recenzním řízením, informovala na svém webu.

Leicester Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůbec nejkratší dobu, pouze šest hodin, se dokáže udržet na směsi bavlny a polyesteru | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vědci se zaměřili především na látky, ze kterých je ušito oblečení zdravotníků. Vůbec nejdéle, až tři dny, zůstává koronavirus na polyesteru, tedy syntetické tkanině. Oproti tomu třeba na bavlněném oblečení virus přežívá jen 24 hodin.

Čeští vědci se snaží odhalit virus i bez izolace RNA kyseliny. Odhalí ho rozsvícená modrá LED lampa

Číst článek

Vůbec nejkratší dobu, pouze šest hodin, se dokáže udržet na směsi bavlny a polyesteru. Výsledky jejich zkoumání ale přináší pouze laboratorní data.

Britší vědci přichází také se zjištěním, že při použití pracího prostředku stačí vyprat bavlněné oblečení na 40 stupňů, abyste se koronaviru zbavili. Při praní bez prostředku by měla být minimální teplota vody alespoň 67 stupňů Celsia.

Betakoronavirus OC43

Britové studii provedli na modelovém koronaviru označovaném jako OC43, který je ale novému typu koronaviru způsobujícímu současnou pandemii velmi podobný.

„Ten OC43, který použili, je dobrý model, jelikož patří pod stejnou podskupinu jako SARS-Cov-2, je to betakoronavirus,” vysvětlil ve vysílání Českého rozhlasu Plus Jan Weber z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.

Důvod pro použití tohoto typu viru namísto SARS-Cov-2 je prostý – vědci ho mohou zkoumat v laboratořích s nižším biologickým zabezpečením.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme