Země by měly být víc koordinované a solidární, řekl šéf OSN Gutteres. Epidemii má za ‚varovný signál‘

Mezinárodní společenství zatím selhává v koordinovaném postupu proti epidemii koronaviru. V sobotu to prohlásil generální tajemník OSN António Guterres. Portugalské tiskové agentuře Lusa řekl, že země by se měly chovat více koordinovaně a solidárně. Na působení OSN během epidemie je ale hrdý.

Lisabon Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník OSN António Guterres | Foto: Ritzau Scanpix/Ida Marie Odgaard | Zdroj: Reuters

„Více než milion lidí zemřelo a dalších více než 30 milionů lidí bylo nakaženo, protože v boji proti viru nedošlo k dostatečné koordinaci mezi státy,“ prohlásil Guterres.

Podle něj koronavirus představuje velkou výzvou pro mezinárodní společenství. „Bohužel do této chvíle v ní mezinárodní společenství selhává,“ uvedl.

Vyhrála Čína nad covidem? Počet nových případů je minimální, Peking se situace bude snažit využít

Číst článek

Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse se počet nakažených koronavirem ve světě zvýšil na 39,6 milionu a v souvislostí s nemocí covid-19 zemřelo 1,1 milionu lidí.

„Pokud nepřijmeme silná a koordinovaná řešení, tak mikroskopický virus může uvrhnout do hladu a chudoby hladu miliony osob s ničivými ekonomickými důsledky,“ varoval Guterres.

Podle generálního tajemníka je epidemie koronaviru „varovným signálem“ pro další oblasti, kde je spolupráce a koordinace mezinárodního společenství nedostatečná. Jedná se například o klimatické změny či boj proti terorismu a organizovanému zločinu.

Lisabonský rodák António Guterres se stal generální tajemníkem OSN v lednu 2017. Mandát mu vyprší na konci příštího roku. V letech 2005 až 2015 zastával funkci Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). V letech 1995 až 2001 stál v čele portugalské vlády a byl předsedou portugalské Socialistické strany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme