Evropská unie se dohodla na covidových pasech, mají začít platit od 1. července

Země Evropské unie budou moci začít v létě vydávat covidové pasy, tedy bezplatné cestovní certifikáty v digitální či papírové podobě. Na jejich konečné podobě se ve čtvrtek v Bruselu dohodli europoslanci a zástupci unijních států. Vyjednávání se protáhlo kvůli sporům o ceny testů.

Sledovali jsme online Brusel (Aktualizováno: 21:25 20. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

EU se dohodla na covidových pasech, mají usnadnit cesty od začátku léta (ilustrační foto) | Foto: sarahbernier3140 | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Unijní země by až na výjimky neměly pro majitele osvědčení zavádět dodatečné podmínky jako například karantény. Výjimkou může být například opětovné rychlé šíření viru.

Na získání covidového certifikátu budou mít nárok kromě naočkovaných také lidé, kteří získali imunitu po prodělané nemoci nebo kteří se před odjezdem do zahraničí podrobí testu.

Španělská letoviska se chystají na sezonu, turisté ale chybí. Místní jsou zoufalí a doufají, že přijedou

Číst článek

Europoslanci původně žádali bezplatné testování, nakonec se s unijními státy dohodli na dotování testů. Evropská komise na to vyhradí 100 milionů eur, tedy v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

„Chápeme, že platba za test může znamenat finanční zátěž pro občany, zejména pro ty, kteří musí často překračovat hranice, jako jsou přeshraniční pracovníci nebo rodiny s dětmi, které ještě nejsou očkovány,“ zdůvodnila unijní finanční podporu místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která se na přípravě certifikátu podílela. Bezplatné testy by mohli podle Lópeze Aguilara mít například přeshraniční pracovníci či studenti.

Unijní státy budou muset v rámci pasů uznávat vakcíny schválené Evropskou lékovou agenturou. Mohou však dle svého uvážení akceptovat i dosud neschválené preparáty jako ruský Sputnik V, s nímž již očkuje Maďarsko a chystá se k tomu například Slovensko. Některé státy již dříve dávaly najevo, že ji budou akceptovat až po souhlasu Evropské lékové agentury.

Osvědčení bude obsahovat minimální nutné množství osobních údajů a nebude nutnou podmínkou pro cesty přes hranice, pouze je usnadní.

Podle europoslanců by měl digitální certifikát zajistit v letní sezoně svobodu pohybu. Doklad by měl začít platit od 1. července na omezenou dobu jednoho roku. Dohodu ale ještě musí unijní státy a europoslanci formálně potvrdit hlasováním.

vid, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme