Do restaurace nebo kina se lidé v Itálii bez covid pasu nedostanou. Opatření se týká i turistů

V Itálii je od pátku nutné prokazovat na řadě míst bezinfekčnost ohledně covidu-19. Bez důkazu o očkování, aktuálním negativním testu nebo prodělání nemoci lidé nesmí třeba do vnitřních prostor restaurací. Podobná opatření už zavedla řada evropských zemí.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákazníci v restauraci v Itálii potřebují od pátku covid pas | Foto: Remo Casilli | Zdroj: Reuters

Bez důkazu o imunitě nebo negativním testu se Italové stejně jako turisté starší šesti let nedostanou do restaurací, fitness center, bazénů, muzeí, lázní, kasin, kin ani na sportovní stadiony.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, jak Itálie zavádí povinné covid pasy do restaurací a kin

Stejné požadavky chystá vláda od září i pro učitele a cestující ve veřejné dopravě. Premiér Mario Draghi řekl, že takzvané covid pasy jsou nutné, aby mohly podniky zůstat otevřené.

Denní přírůstky nakažených koronavirem v Itálii během července narostly z řádu stovek na více než šest tisíc.

„Systém prokazování bezinfekčnosti se začal rozbíhat dnes, proto ještě zatím všechno nefunguje tak, jak má. Některé aplikace doporučené ministerstvem na skenování QR kódů mají problémy kódy načíst. Pro začátek bych turistům doporučila, aby si vytiskli covid pas a tím se prokazovali,“ přiblížila v pátek situaci v Itálii Alžběta Cattaneo, spolupracovnice Českého rozhlasu v Miláně.

Se stahováním potvrzení o očkování byly problémy, které už jsou nyní vyřešeny. Lidé, kteří nemají chytré mobilní telefony nebo přístup k internetu, navíc mají možnost potvrzení bezplatně vytisknout v jakékoliv lékárně.

Provozovatelé bister na plážích ve Francii kritizují změny opatření. Od srpna musí hlídat covid pasy

Číst článek

Podnikům, které by návštěvníky opakovaně nekontrolovaly, hrozí pokuta. Pokud budou provozovatelé třikrát po sobě přistiženi, že opatření nekontrolují, zaplatí 400 až 1000 eur. Hrozí jim také uzavření podniku na deset dní. 

Zatímco v sousední Francii lidé už několik týdnů bouřlivě protestují proti povinným covid pasům, situace v Itálii je o něco klidnější. „Také v Itálii lidé protestují, podle údajů už je ovšem 62 procent obyvatelstva imunizovaných. Očkování zde postupuje docela rychlým tempem,“ doplnila Cattaneo. 

Dominik Tesár Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme