Francouzští poslanci těsnou většinou podpořili prodloužení používání covidových pasů

Francouzští poslanci souhlasili v noci na čtvrtek se zákonem, který umožní prodloužit používání covidových certifikátů v zemi. Pokud text schválí i Senát, ve Francii bude možné požadovat předložení covidového certifikátu do 31. července příštího roku, informovala agentura AFP. Proti prodloužení lhůty hlasovala opozice, podle vlády je však opatření nutné kvůli možnému zhoršení epidemické situace.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od července se proti opatření uskutečnila ve Francii řada demonstrací. V srpnu vyšlo do ulic v celé zemi i několik stovek tisíc lidí. V posledních týdnech ale protesty slábnou (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

S prodloužením lhůty souhlasila jen těsná většina 135 hlasů, 125 poslanců bylo proti. Parlamentní debata byla dlouhá a opozice vládě vyčítala, že chce od parlamentu „bianko šek“.

Francouzi musí od pátku až na výjimky platit za testy na covid. Vláda chce donutit lidi k očkování

Číst článek

Ministr zdravotnictví Olivier Véran zákon hájil, podle něj je zapotřebí zůstat v pozoru a mít připravená opatření v případě zhoršení epidemické situace. V Národním shromážděním ale slíbil, že vláda se bude zabývat možností rozvolnit pravidla používání covidových certifikátů v polovině listopadu.

Od začátku srpna je covidový pas ve Francii požadován při vstupu do některých druhů vnitřních prostorů, například do restaurací či muzeí. Od konce srpna musí mít certifikát také lidé, kteří pracují v kontaktu s veřejností. Těch je ve Francii zhruba 1,8 milionu. Certifikát mohou získat buď lidé, kteří se nechali naočkovat proti covidu-19, či mají negativní test.

Od července se proti opatření uskutečnila ve Francii řada demonstrací. V srpnu vyšlo do ulic v celé zemi i několik stovek tisíc lidí. V posledních týdnech ale protesty slábnou.

Skrze povinný certifikát chce vláda přimět k očkování i tu část společnosti, která je vůči této možnosti vlažná. Plně naočkováno je ve Francii 67,5 procenta populace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme