ČR a Rakousko si mají Temelín vyřešit samy

Předseda české Poslanecké sněmovny Václav Klaus se dnes shodl s rakouským prezidentem Thomasem Klestilem v tom, že vlády obou zemí by si měly vyřešit problém jihočeské elektrárny Temelín samy, bez pomoci institucí Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klestil poukázal na obavy rakouského obyvatelstva z Temelína a připomněl, že už celá léta při svých kontaktech s českým prezidentem Václavem Havlem upozorňoval české vedení na tento problém. Námitky české strany, že Rakousko odmítá dialog, jsou proto podle něj neoprávněné. Klaus vidí příčinu problémů se vzájemnou komunikací i v tom, že neexistují rovnocenní partneři. ČR má Státní úřad pro jadernou bezpečnost, ale v Rakousku taková instituce neexistuje. Naopak Česká republika nemá zemské hejtmany, kteří by mohli komunikovat s hornorakouským zemským hejtmanem Josefem Pühringerem, poznamenal Klaus. Jak poznamenal, nebude přebírat povinnosti vlády týkající se temelínské elektrárny, a upozornil, že žádná ze stran by neměla klást podmínky, které řešení problému neprospějí.

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel dnes vyjádřil naději, že se "v příštích dnech" sejde s českým premiérem Milošem Zemanem. "Postupujeme správným směrem a zase spolu mluvíme," řekl dnes Klaus po jednání se Schüsselem. Kancléř zdůraznil, že je třeba brát obavy rakouského obyvatelstva z temelínské jaderné elektrárny vážně. V žádném případě však Vídeň nechce bránit vstupu České republiky do Evropské unie, dodal Schüssel. Klaus se dnes ve Vídni setkal také s rakouskou ministryní zahraničí Benitou Ferrerovou-Waldnerovou. Šéfka rakouské diplomacie znovu potvrdila odmítavý postoj alpské republiky k Temelínu a řekla, že podle názoru vlády musí mít bezpečnost přednost před hospodářským užitkem. Popřela, že by vídeňská vláda ovlivňovala demonstranty, a zdůraznila, že je kdykoli ochotna sejít se s českým resortním kolegou Janem Kavanem. Žádné pozvání však zatím nedostala. Kavanovo ministerstvo zahraničí se dnes odpoledneoficiálně obrátilo na Evropskou unii kvůli rakouským blokádám českých hranic. Návrh na konzultace s Evropskou komisí předal v Praze jejímu velvyslanci Ramiru Cibrianovi náměstek ministra zahraničí Pavel Telička.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme