ČR a Rakousko si mají Temelín vyřešit samy

Předseda české Poslanecké sněmovny Václav Klaus se dnes shodl s rakouským prezidentem Thomasem Klestilem v tom, že vlády obou zemí by si měly vyřešit problém jihočeské elektrárny Temelín samy, bez pomoci institucí Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klestil poukázal na obavy rakouského obyvatelstva z Temelína a připomněl, že už celá léta při svých kontaktech s českým prezidentem Václavem Havlem upozorňoval české vedení na tento problém. Námitky české strany, že Rakousko odmítá dialog, jsou proto podle něj neoprávněné. Klaus vidí příčinu problémů se vzájemnou komunikací i v tom, že neexistují rovnocenní partneři. ČR má Státní úřad pro jadernou bezpečnost, ale v Rakousku taková instituce neexistuje. Naopak Česká republika nemá zemské hejtmany, kteří by mohli komunikovat s hornorakouským zemským hejtmanem Josefem Pühringerem, poznamenal Klaus. Jak poznamenal, nebude přebírat povinnosti vlády týkající se temelínské elektrárny, a upozornil, že žádná ze stran by neměla klást podmínky, které řešení problému neprospějí.

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel dnes vyjádřil naději, že se "v příštích dnech" sejde s českým premiérem Milošem Zemanem. "Postupujeme správným směrem a zase spolu mluvíme," řekl dnes Klaus po jednání se Schüsselem. Kancléř zdůraznil, že je třeba brát obavy rakouského obyvatelstva z temelínské jaderné elektrárny vážně. V žádném případě však Vídeň nechce bránit vstupu České republiky do Evropské unie, dodal Schüssel. Klaus se dnes ve Vídni setkal také s rakouskou ministryní zahraničí Benitou Ferrerovou-Waldnerovou. Šéfka rakouské diplomacie znovu potvrdila odmítavý postoj alpské republiky k Temelínu a řekla, že podle názoru vlády musí mít bezpečnost přednost před hospodářským užitkem. Popřela, že by vídeňská vláda ovlivňovala demonstranty, a zdůraznila, že je kdykoli ochotna sejít se s českým resortním kolegou Janem Kavanem. Žádné pozvání však zatím nedostala. Kavanovo ministerstvo zahraničí se dnes odpoledneoficiálně obrátilo na Evropskou unii kvůli rakouským blokádám českých hranic. Návrh na konzultace s Evropskou komisí předal v Praze jejímu velvyslanci Ramiru Cibrianovi náměstek ministra zahraničí Pavel Telička.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme