Krádež v obchodě, problém s magisterským titulem. Premiérka madridského regionu rezignovala

Premiérka španělského autonomního regionu Madrid Cristina Cifuentesová opouští svou funkci po sérii skandálů. Vyvrcholily zveřejněním videa z krádeže v supermarketu. Rezignaci oznámila ve středu s odůvodněním, že nechce poškozovat stranu ani obyvatele regionu španělské metropole. Politička vládnoucí Lidové strany čelila tlaku na odstoupení již kvůli neoprávněnému používání magisterského titulu.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiérka španělského autonomního regionu Madrid Cristina Cifuentesová opouští po sérii skandálů svou funkci. | Foto: Susana Vera | Zdroj: Reuters

Španělská média ve středu zveřejnila videozáznam z bezpečnostní kamery jednoho z madridských supermarketů ukazující Cifuentesovou, jak je před ochrankou obchodu nucena vyprázdnit svou kabelku.

Na záznamu pocházejícím z roku 2011, kdy byla místopředsedkyní regionálního parlamentu, je vidět několik kusů kosmetiky, které si patrně chtěla odnést bez zaplacení.

Španělský zpravodajský web OkDiario s odvoláním na zdroje ze zmíněného obchodu uvedl, že si třiapadesátiletá politička chtěla odnést dva krémy proti vráskám.

K případu byla podle listu El País přivolána policie, avšak věc nijak neřešila, neboť Cifuentesová zaplatila na místě 40 eur, v přepočtu přes tisíc korun.

Magisterský titul přestala používat

Několik hodin po zveřejnění videa oznámila premiérka svou rezignaci. „Toto rozhodnutí je nejlepším řešením pro region, pro mou stranu, pro obyvatele Madridu, pro mou rodinu i pro mne. Děkuji všem Madriďanům, odcházím s pocity hořkosti, ale velmi hrdá a spokojená s vykonanou prací," uvedla Cifuentesová na twitteru.

Dřív se kupovaly šlechtické tituly, teď akademické. Španělskem otřásá skandál s falešnými diplomy

Číst článek

K rezignaci ji prý přiměla kampaň „osobních útoků", které se podle ní z politiky přenesly do osobní roviny. Svou funkci opustí 2. května.

Politická konkurence na Cifuentesovou tlačila již více než měsíc od zveřejnění informace, že neoprávněně užívala magisterský titul z madridské Univerzity krále Juana Carlose, neboť nenapsala povinnou závěrečnou diplomovou práci. Podle médií nechodila ani na přednášky či zkoušky, avšak získávala dobré známky.

Cifuentesová sice titul přestala používat, rezignovat ovšem odmítala a odvolávala se na podporu premiéra Mariana Rajoye. Médii ostře sledovaný případ však poškozoval obraz lidovců, kteří se v souvislosti s katalánskou krizí potýkají s výrazným poklesem popularity.

'Udělala, co musela'

Rajoy ve středu uvedl, že demise byla „nutností" a Cifuentesová že „udělala to, co musela".

„Slyšeli jsme její vysvětlení, má na ně právo, ale Lidová strana od nynějška otevírá novou etapu v madridském regionu a já doufám, že tyto věci se již nikdy nebudou opakovat," řekl Rajoy při dnešním příjezdu do španělského parlamentu.

Cifuentesová stála v čele madridské regionální vlády od roku 2015 a o dva roky později byla zvolena i do čela místní organizace lidovců. Dnes prohlásila, že byla svou rezignaci připravena nabídnout již před zveřejněním videa, avšak chtěla tak učinit až v květnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme