Crossair přebírá lety ochromeného Swissairu

Švýcarsko pověstné blahobytem a přesností je od včerejška stiženo zmatkem v letecké dopravě. Společnost Crossair začíná přebírat některé lety po svém mateřském Swissairu, který je ve finančních problémech a své lety proto včera i dnes úplně zrušil. Akcie aerolinií poklesly o 97 procent. Swissair je první evropskou leteckou společností, která se po teroristických útocích na Spojené státy potýká s takovými problémy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Crossair přebírá lety od dnešního rána, jejich počet chce postupně zvyšovat. Ode dneška tak bude možné s Crossairem letět z Curychu celkem do sedmnácti evropských měst, kam dosud létal Swissair.

Swissair, považovaný ve Švýcarsku za rodinné stříbro, má vážné finanční problémy. V Londýně už dokonce zabavili dva jeho stroje. Místní tisk hovoří a celosvětové blamáži. Tisíce lidí po celém světě marně čekají na svůj let, společnost urychleně jedná z bankami o získání prostředků na provoz. Do jednání o úvěru a obnovení provozu se zapojil i švýcarský prezident a členové vlády. Šéf aerolinek Corti říká: "Nemyslel jsme si, že budu muset klečet na kolenou, bych dostal peníze." Hlavní bankéř, který přislíbil úvěr, však odletěl na dovolenou do Spojených států a nikdo jiný nemůže o úvěru rozhodnout.

Úvěr, který poskytla švýcarská banka UBS, přišel příliš pozdě. Spolkový prezident dokonce mluví o aroganci finančníků. Úvěrové banky požadují propuštění více než 2500 zaměstnanců, redukci leteckého parku o 24 strojů a vytvoření nové oddlužené společnosti. I když se 70 let starý Swissair úplně nepoloží, hrozí mu rozsáhlá reorganizace. Není vyloučeno, že dojde k likvidaci části Swissair Group, která zahrnuje kromě švýcarské společnosti také například polský Lot a dalších 11 leteckých společností. V brzké době se očekává také krach belgické Sabeny, která je rovněž členem skupiny Swissair Group.

Švýcarská vláda nabídla Swissairu záchranné lano v podobě finančního příspěvku 278 milionů dolarů. Tato částka by měla firmě umožnit normální provoz do konce října. Oznámil to švýcarský ministr financí Kaspar Villiger.

Milan Kopp, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme