Čtečky obličejů dobyly Čínu. Umožňují platit díky selfie, cepují a udávají narušitele pořádku

Čtečka obličejů v praxi: učitel ověřuje identitu studentů, kteří se přihlásili na testovací přijímací zkoušky na vysokou školu (Chan-tan, severočínská province Che-pej, červen 2017). | Zdroj: Profimedia

Kdysi kulisa sci-fi filmů, dnes běžná realita. Technologie rozpoznávání obličejů vítězně táhne Čínou. Umožní vám platit pomocí selfie, ale zároveň ohlídá vaše chování. A provinilce potrestá.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byl to typický hektický den na ulicích mnohamilionového Šen-čenu. Kan Li-pching měla naspěch, a proto se do pedálů svého kola opírala ze všech sil: už jen kousek do přechodu, rychle, dokud je zelená! 

Ani tak to nestihla a do silnice vjela už na červenou. Na dvou velkých pouličních obrazovkách okamžitě naskočil její obličej. "Porušovatelé pravidel budou zachyceni za použití technologie rozpoznávání obličejů," svítilo u něj varování.

Zaplať úsměvem

Případ, který nedávno popsal Wall Street Journal, není v Číně zdaleka ojedinělý. Čtečky obličejů se v posledních letech staly čím dál běžnější součástí života v nejlidnatější zemi světa. 

S technologií nového tisíciletí už dávno nepracují jen vědci a pokrokoví vizionáři byznysu, už dávno ji neobdivují jen návštěvníci technologických veletrhů. Investice do ní proudí napříč Čínou a nepřekvapí, že se na jejím rozvoji a expanzi mohutně podílí tamní vláda - ať už prostřednictvím financování výzkumu, nebo jejím uváděním v praxi. 

Představení čtečky obličejů na výstavě moderních technologií Hangzhou International Future Life Festival (Chang-čou, východočínská provincie Če-ťiang, květen 2017). | Zdroj: Profimedia

Rozpoznávání lidských tváří totiž mnohé usnadní a zrychlí. Pochopitelný zájem na něm má finanční a obchodní sektor, který technologie leckde využívá na každodenní bázi.

Čtečky obličeje se objevují ve vybavení bankomatů, kde mají sloužit jako bezpečnostní pojistka proti krádeži. Používají se při online transakcích: China Digital Times, které téma zmapovaly, připomínají například obří čínský e-shop JD.com. Ten začal zboží doručovat prostřednictvím robotů a jako metodu stvrzovacího podpisu u přijetí nabízí zákazníkům buď QR kód, nebo rozpoznání tváře.

Čínská platební platforma Alipay, spjatá s gigantem Aliexpress, zase před časem představila službu Smile to Pay (Zaplať úsměvem): k potvrzení mobilní platby stačí vyfotit si selfie.

Zlodějům toaletního papíru skončily žně. Čínské veřejné záchodky se brání čtečkou obličejů

Číst článek

Technologii používají i některé aerolinky, cestující tak k odbavení nepotřebují palubní lístek. Čtečky obličejů najdeme nejen na letištích, ale také na linkách metra či hraničních přechodech. Začínají se využívat i v jiných službách a školství, instalují se ve školních třídách nebo u vstupů do ženských studentských kolejí a počítá se s nimi rovněž v avizovaném sociálně-kreditovém systému

Najdeme je dokonce i na těch nejobyčejnějších místech každodenní potřeby. Jako důkaz mohou posloužit záchodky v areálu slavného Chrámu nebes v Pekingu, kde letos vytáhli do boje proti zlodějům toaletního papíru právě s využitím biometrické čtečky.  

Čtečky vás sledují

A jak dokládá na začátku zmíněný případ, rozpoznávání tváří se šíří rovněž v ulicích čínských měst. Kromě obchodníků se totiž velmi hodí také bezpečnostním složkám, které jejím prostřednictvím mohou nejen hlídat, ale rovněž korigovat chování lidí ve veřejném prostoru.

Viz vyplísnění účastníků silničního provozu, kteří se proviní proti dopravním pravidlům. Tuto metodu kromě Šen-čenu používají i další velká města jako osmimilionový Čchung-čching, sedmimilionová Ťi-nan a Fu-čou či pětimilionový Su-čchien. Jakmile systém provinilce identifikuje, což se stane velmi rychle, může jeho data (jméno, věk, registrované místo pobytu, číslo dokladu a samozřejmě i portrét) poslat na místní služebnu policie, jak je tomu například v Ťi-nanu, metropoli provincie Šan-tung.

Technologie rozpoznávání obličejů dobývá nejen prostředí bankomatů, ale dokonce i online plateb - viz například služba Smile and Pay na čínské platební platformě Alipay. | Zdroj: Profimedia

Zmíněné údaje zároveň odesílá nejen na velké pouliční monitory, ale i do novinových redakcí, a nejen to: o prohřešku může uvědomit rovněž zaměstnavatele dotyčného narušitele či jeho blízké okolí. 

'Všudypřítomný a zcela propojený' 

Trend odpovídá vizi, kterou stávající čínský systém prosazuje pro "chytrá města" budoucnosti: jakási obří datová kupole, jež město zaštítí, propojí všechny jeho součásti a umožní je řídit a kontrolovat. Tímto prostřednictvím mají být zajištěny stabilní fungování města i bezpečí jeho obyvatel.

Čínské ministerstvo veřejné bezpečnosti už před dvěma lety vyhlásilo, že v zájmu veřejné bezpečnosti je třeba vytvořit celoplošný, "všudypřítomný, zcela propojený, vždy aktivní a plně ovladatelný" systém kamerového videodozoru. Technologie rozpoznávání obličejů má být jeho užitečnou součástí.  

"Taková bezpečnostní opatření sledujeme v amerických filmech," řekl Wall Street Journal Sie Ji-nan z čínské startupové firmy Megvii Technology Inc., která technologii prodává do veřejných i soukromých podniků. "Ale v Číně se používají ve skutečném životě."

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme