Čtenáři, kteří v Polsku nevracejí vypůjčené knihy, skončí v registru dlužníků

Polským knihovnám došla trpělivost s dlužníky, kteří nevracejí vypůjčené knihy. Zvolily radikální metodu, jak čtenáře přimět k navrácení vypůjčených knížek. Skončí v Národním registru dluhů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská knihovna v Praze

Městská knihovna v Praze | Foto: Městská knihovna v Praze

Ocitnout se na seznamu dlužníků kvůli pár nevráceným knihám je možná přísný trest, ale zdá se, že jediný účinný. Čtenáři knihovny ve varšavské městské části Wilanow dluží v přepočtu zhruba půl milionu korun. Trpělivost místostarosty Artura Buczyňského tak dosáhla maxima.

„Hledali jsme způsoby, jak získat zpět knížky, které nám lidé nevrací. K dnešnímu dni už máme přes pět set dlužníků a některé osoby uháníme i roky,“ říká úředník.

„Dlužná částka už dosahuje v přepočtu pět set tisíc korun, což pro naši nevelkou knihovnu je opravdu hodně peněz. Za to bychom mohli zásadně obnovit naši sbírku knih,“ dodává pan Buczyňski.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novou metodu polských knihoven, jak přinutit dlužníky k vrácení knih, přiblížil v pořadu Zblízka varšavský zpravodaj ČRo Petr Vavrouška.

Přiznává, že hrozit čtenářům Registrem dluhů je možná drsné, ale nic jiného na ně neplatí.

„Věříme, že to bude působit preventivně. Že hrozba zapsání do registru dlužníků lidi přinutí vrátit knihy, které si vypůjčili“ říká místostarosta.

Národní registr dluhů sídlí ve Vratislavi. „Knihovny mají problém s navrácením knížek a tak jich čím dál více s námi spolupracuje. Tímto způsobem chtějí čtenáře přinutit k navrácení,“ vysvětluje Karolina Wojszwillo, mluvčí úřadu.

Dlužníci knih budou mít problém se získáním půjčky

A co hrozí lidem za ignorování upomínek z knihovny? „Především budou mít problém se získáním půjčky, nekoupí si nic na splátky, kabelové televize nebo mobilní operátoři s nimi nepodepíší smlouvu,“ vypočítává mluvčí úřadu.

Samotní čtenáři řešení vítají. „Podle mého je to dobré řešení. Sama pracuji ve školní knihovně a máme s vrácením knížek velké problémy. Ale na žáky žádné podobné páky bohužel nemáme,“ zoufá si jedna paní a jiná dodává:

„Postupně upadá slušnost ve společnosti. Vyhrožování sice není ideální, ale pokud je to jediný způsob, jak lidi přinutit k vrácení knih, pak s tím souhlasím.“

Nevrátíš knížku? Nekoupíš si mobilní telefon a banka ti nepůjčí peníze. Tuto hrozbu využívá i Katarzyna Wynogrodzka, ředitelka jedné z varšavských knihoven.

„Především se nevracejí naučné slovníky a učebnice. A v poslední době také filmy na DVD, které půjčujeme. U těch je pokuta poměrně velká, dvacet korun za každý dlužný den,“ říká ředitelka knihovny.

Hrozba registrem dlužníků na čtenáře funguje

S registrem dlužníků spolupracuje půl roku. Tvrdí, že to má hlavně zastrašovací efekt. „Díky tomu, že máme smlouvu s Registrem, můžeme používat i takové preventivní razítko. To dáváme na všechny upomínky čtenářům a je na něm napsané, co dlužníkům hrozí,“ dodává paní Winogrodzká.

Mluvčí Registru dodává, že knihovny, které s nimi spolupracují, jsou spokojené. „A tvrdí, že hrozba národním registrem dlužníků na čtenáře opravdu funguje,“ popisuje mluvčí.

„Možná, že ve Skandinávii jsou lidé úplně jinak disciplinovaní a nemusí tam používat takové strašáky. V Polsku to ale bohužel po dobrém nejde, říká na závěr místostarosta Artur Buczyňski..

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme