Čtvrtina Izraelců by zvažovala emigraci, pokud Írán získá jadernou zbraň

Skoro čtvrtina Izraelců by zvažovala odchod ze země, pokud by Írán získal jadernou zbraň. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který si zadala telavivská univerzita. 85 procent Izraelců má strach, že Teherán nukleární bombu získá. Dvě pětiny Izraelců by také na Írán zaútočily bez ohledu na to, že i Spojené státy v tuto chvíli preferují diplomacii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeruzalém | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Jak řekl ředitel univerzitního centra íránských studií David Menašrí, čísla ukazují přehnaný a neopodstatněný strach z Íránu. Íránský režim podle něj stojí na náboženských extremistech. Uvažuje prý ale racionálně a ví, že útok na Izrael by znamenal následnou zkázu Islámské republiky.

Průzkum ale podle profesora Menašrího zároveň ukazuje, že íránská hrozba funguje i bez toho, aniž by Teherán nějakou jadernou zbraň měl.

Paniku přitom v Izraeli vyvolávají i někteří zdejší politici, kteří jaderný Írán označují například za další možný holocaust. Podle kritiků slouží tyto projevy o vnější hrozbě hlavně k získávání politických bodů.

K tématu si můžete také přečíst:
Američané varují, že jaderný Írán by spustil blízkovýchodní závody ve zbrojení
Írán vyzkoušel raketu středního doletu
Izrael údajně nacvičoval nálety na Írán
Americký prezident Obama nabídl Íránu nový začátek
Izrael prodá Rusku bezpilotní letadla, aby Moskvu odradil od dodávky raket do Íránu
Izrael může podle studie zaútočit na Írán raketami dlouhého doletu

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme