Čtyři prezidenti v New Yorku. Bidenovy akce se zúčastnili Clinton a Obama, do města přijel i Trump

Americká prezidentská kampaň ve čtvrtek večer (pátek ráno středoevropského času) svedla do New Yorku čtyři americké prezidenty – současného šéfa Bílého domu Joea Bidena, jeho demokratické předchůdce Baracka Obamu a Billa Clintona a jeho republikánského rivala Donalda Trumpa.

New York (Aktualizováno: 19:14 29. 3. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva Barack Obama, Joe Biden a Bill Clinton

Zleva Barack Obama, Joe Biden a Bill Clinton | Foto: Elizabeth Frantz | Zdroj: Reuters

Biden v divadle Radio City Music Hall uspořádal sbírkovou akci s hudebními vystoupeními a debatou, která podle organizátorů pro jeho kampaň vybrala přes 26 milionů dolarů (asi 609 milionů korun), čímž utvrdila svůj náskok nad Trumpovou kampaní. 

Naopak Trump se zúčastnil smutečního shromáždění za Jonathana Dillera, policistu zastřeleného ve službě.

Jenom blázen by nereagoval tak jako Izrael, uvedl Trump k útoku Hamásu ze 7. října

Číst článek

Jak Obama, tak Clinton podle agentury Reuters hájili současnou prezidentskou administrativu, a to v ekonomických otázkách i postoji k současnému konfliktu na Blízkém východě.

Ačkoli Bidenova administrativa v poslední době znatelně zostřila kritiku Izraele a apeluje na něj, aby snížil počet palestinských civilních obětí a usnadnil přísun humanitární pomoci do Pásma Gazy, akci v New Yorku provázely propalestinské protesty, a to jak v ulicích, tak v sále.

„Styď se, Joe Bidene!“ zakřičel jeden z protestujících z hlediště. Jiný pokřikem přerušil řeč Obamy, který odvětil: „Nemůžete jen mluvit a neposlouchat. To přesně dělá druhá strana“. Obama později poznamenal, že být prezidentem znamená sedět v „osamělém křesle“ a čelit politické realitě.

Hvězdný program

Večerem v Radio City Music Hall provázela herečka a komička Mindy Kalingová, vystoupila také Bidenova manželka Jill. Moderátor talkshow pořadu The Late Show Stephen Colbert moderoval rozhovor s Bidenem a dvěma jeho demokratickými předchůdci.

Ohlášená byla hudební vystoupení rapperky Lizzo, zpěvaček Queen Latifah a Lei Micheleové a herce a zpěváka Bena Platta, píše deník The New York Times (NYT).

Colbert v debatě v narážce na Trumpovy soudní procesy zažertoval, že do New Yorku přijeli tři prezidenti, přičemž „ani jeden z nich tak neučinil, protože se musí dostavit k soudu“. Také poznamenal, že někteří Američané zřejmě zapomněli na znepokojivé aspekty Trumpova prezidentství, včetně útoku jeho stoupenců na Kapitol 6. ledna 2021.

Mladí Američané jsou kritičtí k Izraeli i k Bidenovi, který bez nich nevyhraje, přibližuje studentka

Číst článek

Akci v ikonickém divadle v Rockefellerově centru se podle médií zúčastnilo kolem 5000 lidí, přičemž výše příspěvků na Bidenovu kampaň se pohybovala od 225 do půl milionu dolarů (od 5200 do 11,7 milionu korun).

Za možnost vyfotografovat se s Bidenem, Obamou a Clintonem se podle AP například vybíralo 100 000 dolarů (2,3 milionu Kč).

Podle hlášení Bidenova i Trumpova volebního štábu vstupovali demokraté do března s rezervou ve výši 155 milionů dolarů (skoro 3,6 miliardy korun), republikáni jen se 42 miliony, uvedla Reuters s tím, že Trumpův tým utrácí miliony dolarů za jeho právní výdaje.

Trump je v dějinách Spojených států vůbec prvním obžalovaným exprezidentem a kromě čtyř trestních kauz se potýká i s občanskoprávními procesy.

V pátek Trumpova kampaň poukazovala na kontrast mezi Bidenem, který trávil večer se sponzory a celebritami, a Trumpem, který uctil památku zastřeleného policisty, píše NYT.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme