Čtyři regionální mocnosti chtějí vyřešit syrskou krizi, žádají zastavení bojů

V Káhiře večer jednala nová mezinárodní skupina, která si vytkla za cíl zastavit válku v Sýrii. Za rok a půl krvavého násilí v Sýrii se to zatím nepodařilo Radě bezpečnosti OSN, Arabské lize, ani třeba Organizaci islámské spolupráce. Nedávno ale vznikla takzvaná „kontaktní skupina“ sestávající ze zástupců Turecka, Íránu, Saúdské Arábie a Egypta, a ta se snaží konflikt utlumit sama.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští rebelové svádějí boje s vládními jednotkami u města Aleppo

Syrští rebelové svádějí boje s vládními jednotkami u města Aleppo | Zdroj: ČTK

Za kontaktní skupinou stojí egyptský prezident Muhamad Mursí, který v červnu vyhrál prezidentské volby, stabilizoval svou moc na vnitroegyptské scéně a poté se vrhnul na regionální diplomacii. Už na srpnový summit Organizace islámské spolupráce v Saúdské Arábii jel s tím, že chce iniciovat regionální fórum, které by se válkou v Sýrii zabývalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cíle nové „kontaktní skupiny“ usilující o mír v Sýrii shrnul blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Radě bezpečnosti OSN se sice ani po několikaměsíční snaze nepodařilo žádné řešení prosadit, o to větší šance však může mít nové uskupení.

Postup Rady bezpečnosti totiž brzdí hlavně neschopnost Spojených států a Ruska se dohodnout, mocnosti se totiž zcela rozcházejí v názoru, jak syrskou krizi řešit.

Západ by si přál svržení prezidenta Bašára Asada a poté by chtěl jednat o dalším postupu, zatímco Rusko chce nejprve jednat o zastavení války bez ohledu na to, kdo bude Sýrii dál vést.

Situaci v Sýrii ale daleko více ovlivňují státy jako Turecko, které otevřeně podporuje syrské rebely a hostí desítky tisíc syrských uprchlíků, nebo Saúdská Arábie. Naopak Írán stejně otevřeně podporuje syrský režim. Tyto státy mají skutečnou možnost syrský konflikt řešit, mají své tajné služby v regionu a posílají tam zbraně.

Plány kontaktní skupiny na řešení syrské krize zatím nejsou úplně jasné. Nejčastěji se mluví o tom, že by se v první fázi vyhlásilo několikaměsíční příměří, až pak by se jednalo o přechodné vládě a dalších krocích.

V regionu je také nový mezinárodní zmocněnec pro Sýrii Lachdar Brahímí. Ten už jednal s egyptským prezidentem i se šéfem Arabské ligy Nabílem al-Arabím a teď v Egyptě čeká, jestli se mu pořadí domluvit schůzku i se syrským prezidentem Asadem. Pokud schůzka nevyjde, nemá podle něj smysl do Sýrie vůbec jezdit.

Břetislav Tureček, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme