Čtyři roky vězení dostal kapitán lodi, na které uhořelo 34 lidí. Šlo o nejhorší námořní neštěstí v USA

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019 u břehů státu Kalifornie 34 lidí. Informovaly o tom ve čtvrtek agentury AP a Reuters. Nejhorší námořní neštěstí v nedávné americké historii vedlo ke změnám některých předpisů a řadě právních sporů, napsala AP.

Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019 u břehů státu Kalifornie 34 lidí

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019 u břehů státu Kalifornie 34 lidí | Zdroj: ČTK / AP

Loď Conception vezla 39 lidí na třídenní potápěčskou exkurzi. Plameny ji zachvátily v noci, kdy většina lidí spala v podpalubí. Kapitánovi následovanému dalšími čtyřmi členy posádky se podařilo vyskočit, doplavat k nafukovacím člunům na zádi a dostat se do bezpečí. Loď kotvící jen několik desítek metrů od břehu se pak potopila a převrátila.

Federální kalifornský soud v listopadu uznal kapitána Jerryho Boylana vinným z nedbalosti s následkem zabití. Ve čtvrtek mu soud vyměřil čtyři roky vězení. Nejvyšším možným trestem mohlo být deset let, jejichž udělení požadovali v mnohdy emotivních vystoupeních u soudu příbuzní obětí požáru.

Do nizozemského přístavu dotáhli požárem poškozenou loď s automobily, hořela několik dní

Číst článek

„On není oběť. On je odpovědný za to, že tu moje dcera nemůže být s námi,“ řekla podle AP Yadira Alvarezová, jejíž šestnáctiletá dcera byla nejmladší z obětí požáru.

Boylanův obhájce přečetl u soudu kapitánovo prohlášení, v němž lituje, že nemohl všechny dovézt bezpečně domů.

Soudce George Wu udělení nižšího trestu zdůvodnil vysokým věkem sedmdesátiletého Boylana i tím, že není pravděpodobné opakování jeho činu.

Přesnou příčinu požáru se podle AP nepodařilo vyšetřovatelům zjistit. Boylan se však podle žalobců provinil tím, že neustavil potřebné noční hlídky ani nepodrobil posádku nutnému požárnímu výcviku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme