Cvetkovič: Srbsko směřuje do Evropské unie, je to pro něj strategický cíl

"Pro Srbsko je vstup do Evropské unie strategickou prioritou číslo jedna," řekl pro Český rozhlas srbský premiér Mirko Cvetkovič. Přičlenění Srbska k Severoatlantické alianci ale podle jeho názoru zatím není na pořadu dne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova srbského parlamentu | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Srbský premiér Mirko Cvetkovič považuje evropskou integraci své země za nejdůležitější bod programu své vlády.

„Pro nás je obzvlášť důležité, že jsme podali přihlášku a požádali tak o plnoprávné členství v Evropské unii. Tím spíš, že se šířily spekulace, že máme připravené také jiné možnosti. Říkalo se, že máme dobré vztahy s Ruskou federací, Čínou, Hnutím nezúčastněných a se Spojenými stát,y což je opravdu tak. Snažíme se mít dobré vztahy s každým ale také to zavdávalo příčinu různým diskusím,“ řekl Cvetkovič Radiožurnálu a dodal:

„Podání přihlášky nicméně představuje jasný oficiální postoj vyjádřený nejen ústně, ale i písemně, za kterým stojí celá vláda. Tedy že Evropa je naše konečná destinace a tím strategický cíl.“

Otázkou je, jestli ekonomická krize a špatná sociální situace nemohou ohrozit evropskou integraci země, zvláště když nacionalisticky a národně orientovaná opozice žádá předčasné volby. Podle přesvědčení Mirka Cvetkovič se tak nestane.

„Pracujeme na tom, abychom se vrátili na cestu rozvoje a abychom zajistili další pracovní místa, aby se lidem žilo lépe. Bohužel to zatím objektivně není možné bez ohledu na to, kdo vede vládu,“ uvedl Cvetkovič.

Srbská veřejnost je proevropská

Průzkumy veřejného mínění, které si nechává srbský kabinet nepřetržitě vypracovávat, ukazují na vysokou podporu evropské integraci mezi veřejnosti. Zatím nikdy neklesla pod šedesát procent a zvyšuje se podle jednotlivých úspěchů vlády, například zrušení víz se zeměmi schengenského prostoru.

Jiná situace je ovšem ve vztahu k Severoatlantické alianci.

„Žádost o členství v NATO není na stole, není na denním pořádku. Stále je dokonce v platnosti rozhodnutí minulého parlamentu, že jsme neutrální země. V tomto okamžiku to tedy není téma. Tématem je teď zlepšení naší spolupráce v rámci Partnerství pro mír,“ uzavřel srbský premiér.

Jaromír Janev, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme