Cvičení NATO v Pobaltí má zviditelnit tamní přítomnost Aliance

NATO cvičí v pobaltských republikách spolupráci leteckých sil a pozemního řízení. Ve vzdušném prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska začalo cvičení, které má posílit začlenění nových členů do operačních mechanismů Aliance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlová loď | Foto: Robert Mikoláš

Podle vrchního velitelství NATO nemá cvičení souvislost s obavami pobaltských republik z prodeje francouzské výsadkové lodě Mistral Rusku.

Letecké cvičení v Pobaltí bylo naplánované už od roku 2008. Zdroj z vrchního velitelství aliančních sil v Evropě Českému rozhlasu potvrdil, že to není reakce na strach, který v bývalých sovětských republikách vyvovalo rozhodnutí Francie prodat moderní výsadkovou loď Mistral ruskému námořnictvu.

Manévrů se účastní stroje Litvy, Polska, Francie a Spojených států. Litevci poletí na českých tréningových letadlech L39 Albatros. Piloti nacvičují součinnost mezi sebou a také s pozemními řídícími středisky.

Podle oficiální zprávy velení operace má cvičení potvrdit závazky NATO vůči pobaltským zemím a zvýšit viditelnost Aliance v regionu.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme