Cvičení Západ 2017 spojí armády Ruska a Běloruska. Budeme vás sledovat, vzkázal šéf NATO z Varšavy

Severoatlantická aliance bude pozorně sledovat chystané bělorusko-ruské vojenské cvičení nazvané Západ 2017. Ve Varšavě to po setkání s polskou premiérkou Beatou Szydłovou uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a vyzval Moskvu k větší otevřenosti. Cvičení se zúčastní podle Moskvy třináct tisíc vojáků. Polské ministerstvo obrany ale tvrdí, že by to mohlo být i několikanásobně víc.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg (vlevo) mluví ve Varšavě s polským ministrem zahraničí Witoldem Waszczykowskim. | Zdroj: Reuters

Stoltenbergovu cestu ve čtvrtek večer poznamenala dopravní nehoda, jeho kolona totiž havarovala. Řidič nákladního auta na kruhovém objezdu zřejmě přehlédl výstražné majáky a srazil se s policejním doprovodem. Stoltenbergův vůz se na nehodě nepodílel.

Stoltenberg: Nechceme konflikt s Ruskem 

Generální tajemník se v pátek setkal s ministrem obrany Antonim Macierewiczem a polskou premiérkou Beatou Szydłovou. Mluvili spolu o boji proti terorismu, nestabilitě na severu Afriky a především o zmíněném cvičení Západ 2017. Szydłová poděkovala za rozmístění sil NATO v Polsku a Pobaltí, aktivita aliance je podle Szydłové zásadní pro bezpečnost celého regionu.

V Sýrii bojuje soukromý prapor ruského oligarchy, píše ruský novinář. Rusko tak má krýt ztráty

Číst článek

Jens Stoltenberg ocenil polský podíl na společné obraně aliance a uvedl, že vojenské cvičení Západ 2017 bude NATO pozorně sledovat. „Všechny národy mají právo cvičit své jednotky,“ uznal. „Zároveň ale musí respektovat transparentnost, ke které se zavázaly u Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.“

Stoltenberg také dodal, že chce konfliktům s Ruskem předcházet, nikoli je provokovat. Na Moskvu apeloval, aby „ujistila o splnění závazku (vůči OBSE). Kvůli navýšení vojenské aktivity u našich hranic je transparentnost a předvídatelnost nesmírně důležitá.“  

Trable s čísly

Rusko-běloruské cvičení Západ 2017 se má konat od 14. do 20. září v oblasti kolem hranic Estonska, Lotyšska, Litvy, Ukrajiny a Polska, včetně Kaliningradské oblasti. Zahrnovat má pozemní jednotky včetně tanků a také námořnictvo a letectvo.

NATO už dříve vyjádřilo pochybnosti, že jsou Ruskem oficiálně uváděná čísla podhodnocená. Moskva uvedla, že se do cvičení zapojí 12 700 tisíc vojáků, což je číslo, které podle mezinárodních smluv ještě nevyžaduje účast zahraničních pozorovatelů.

NATO a Polsko ale nevylučují, že může jít o více vojáků. Náměstek polského ministra obrany Michał Dworczyk nedávno řekl, že by to mohl být dokonce několikanásobek tohoto čísla, v polských médiích se objevily spekulace, že by mohlo jít až o sto tisíc vojáků, což by bylo vůbec největší vojenské cvičení do konce studené války.

Emoce a simulace

Kolem vojenského cvičení se mezi polskými, ale také pobaltskými politiky objevila občas dosti emotivní debata. Kupříkladu litevská prezidentka Dalia Grybauskaite nedávno řekla, že celé vojenské cvičení budí dojem simulace ruské invaze na Západ.

Ruští senátoři žádají Putina o sankce vůči Polsku. Mají být odvetou za bourání sovětských pomníků

Číst článek

Už zmíněný polský náměstek ministra obrany se k celé záležitosti vyjadřoval obezřetněji, bezprostřední nebezpečí pro země NATO podle něj nehrozí, vyjádřil ale obavu, že se po skončení cvičení všichni ruští vojáci z Běloruska a dalších oblastí podél hranic NATO nestáhnou.

Velitelství NATO v Polsku a Rumunsku jsou preventivně v pohotovosti. V Pobaltí má aliance 4500 vojáků a na východní hranici NATO patrolují stíhačky. Důležitá byla podle polské edice časopisu Newsweek také Stoltenbergova návštěva, který podle listu vyslala do Moskvy politický vzkaz, že je aliance připravená se bránit.

Moskva se brání

Nicméně Moskva odmítá, že by cílem bylo cvičit invazi na Západ. Upozorňuje, že vojenské cvičení Západ 2017 je pravidelná a dopředu naplánovaná akce. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov odmítl, že by obavy z napadnutí aliance Ruskem vůbec mohly být myšlené vážně.

Mimochodem, na vojenské cvičení se letos chystá i NATO. Ponese název Trident Javelin 17 a účastnit se ho má na tři tisíce vojáků.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme