Nizozemsko chce zakázat používání mobilů při jízdě na kole. Nezodpovědným cyklistům hrozí pokuta

Nizozemsko chce od poloviny tohoto roku zakázat používání mobilního telefonu při jízdě na kole. Kdo bude při telefonování nebo psaní SMS zpráv přistižen, měl by dostat podle návrhu ministerstva dopravy pokutu 95 eur (přes 2400 korun), informovala v pátek veřejnoprávní stanice NOS.

Amsterdam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Nizozemsku je jízdní kolo nanejvýš oblíbeným dopravním prostředkem. | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Jasně lidem ukážeme, že to je nebezpečné dopravní chování a že s ním hodláme bojovat,“ řekl stanici NOS ministr spravedlnosti Ferdinand Grapperhaus. Policie by podle něj měla od 1. července používání telefonů za jízdy na kole přísně kontrolovat a nemilosrdně trestat.

Zpívající silnice přivádí obyvatele malé vsi v Nizozemsku k šílenství. Úřady ji slíbily odstranit

Číst článek

Cílem normy, kterou navrhla Grapperhausova vládní kolegyně, ministryně dopravy Cora van Nieuwenhuizenová, je snížit počet dopravních nehod. V Nizozemsku je jízdní kolo nanejvýš oblíbeným dopravním prostředkem.

V roce 2017 v Nizozemsku zahynulo 207 cyklistů. Podle odborníků bylo používání mobilního telefonu příčinou každé čtvrté dopravní nehody s účastí bicyklu. Podle statistik používá při jízdě na kole k telefonování, psaní SMS zpráv či poslouchání hudby mobilní telefon čtvrtina Nizozemců.

Používání mobilního telefonu při jízdě autem je v Nizozemsku zakázáno už dlouho. Pokud někoho přesto policie při telefonování či posílání SMS zpráv přistihne, hrozí mu pokuta 240 eur (téměř 6200 korun).

Nižší pokutu pro cyklisty navrhlo ministerstvo dopravy proto, že motoristé mohou podle nich způsobit svým nezodpovědným chováním mnohem větší škody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme