Severovýchod Indie zasáhl cyklon Fani, v ohrožení je až 100 milionů lidí

Ke břehům Indie v pátek ráno dorazil pravděpodobně nejsilnější tropický cyklon za posledních dvacet let. Vítr již dosahuje víc než dvousetkilometrové rychlosti. Bouře míří na hustě obydlenou oblast na břehu Bengálského zálivu, extrémně silný vítr a záplavy mohou postihnout až sto milionů lidí. V pohotovosti jsou proto záchranné složky i armáda.

Púrí (Indie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rybáři opouštějí své lodě během evakuace před cyklonem Fani. | Zdroj: Reuters

Indické úřady se snaží evakuovat víc než milion lidí, kteří žijí v okolí pobřeží Bengálského zálivu. Největší dopad bouře se očekává ve státě Urísa, k jehož pobřeží se bouře dostala v pátek ráno místního času (mezi a 5.00 a 6.00 ráno středoevropského letního času). Postupovat bude směrem na severovýchod.

K východnímu pobřeží Indie se blíží bouře Fani, 1,2 milionu lidí se preventivně evakuují

Číst článek

Ve městě Púrí ve státě Urísa stojí proslulý, přes 850 let starý chrám Džagannáth. Speciální vlaky odtud již ve čtvrtek odvážely turisty, kteří dostali instrukce, aby z nebezpečných oblastí odjeli. Úřady také ve středu nařídily všem rybářům, aby se vrátili na pevninu, a přerušily operace ve dvou velkých přístavech ve státě Urísa.

V oblasti aktuálně operuje sedm válečných lodí připravených k pomoci. Zavřené jsou školy a univerzity. Pro obyvatele nízko položených míst úřady zřídily 850 provizorních přístřešků.

Silný déšť a vítr

Situace v oblasti se zhoršuje. Na čerstvých záběrech pořízených ve městě Púrí, které má být nejvíce zasaženo, je vidět silný déšť a vítr, který ohýbá stromy a odnáší nepřipevněné předměty. Očekává se, že Fani bude nad pevninou postupně slábnout.

V sobotu v poledne dosáhne města Kalkata, kde i s aglomerací žije na 13 milionů lidí. Během neděle se pak cyklon přesune nad Bangladéš. Indický národní úřad pro katastrofy varuje před zvýšením hladiny moře až o metr a půl. To ohrozí nízko položená místa ve státě Urísa.

Vítr pak může zcela zničit dřevěné domy a znatelně poškodit další budovy. Ve státě Urísa už lidé odvolili, takže počasí právě probíhající největší parlamentní volby na světě nezpozdí.

AFP graphic on the movement of Cyclone Fani in India and Bangladesh and a five-day rainfall forecast in the affected areas as of May 2

@AFPgraphics

09:54 – 03. 05. 2019

31 21

Rohinští uprchlíci 

Vítr v Bangladéši nebude mít takovou sílu, jako při vstupu na pevninu. Cyklon bude ale stále provázet extrémně silný déšť, který může způsobit nebezpečné záplavy. BBC zmiňuje přístav Cox's Bazar, kde jsou stovky tisíc rohingských uprchlíků z Barmy. Většina z nich žije jen v provizorních přístřešcích.

Podle nejnovějších předpovědí by ale Fani měla tuto oblast minout. 

Matěj Štýs, cha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme