Cyklón Idai si ve východní Africe vyžádal přes tisíc obětí. V Mosambiku hrozí nákaza cholerou

Počet obětí cyklónu Idai, který před čtyřmi týdny zasáhl Mosambik, Zimbabwe a Malawi, přesáhl 1000 osob, napsala ve středu agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Cholerou se v postižených oblastech Mosambiku nakazilo přes 3500 lidí, řekl v rozhovoru s BBC zástupce Dětského fondu OSN (UNICEF) v této jihoafrické zemi Michel Le Pechoux.

Maputo/Harare/Lilongwe Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vláda s lítostí oznamuje, že počet mrtvých se zvýšil na 344,“ oznámila v úterý zimbabwská ministryně informací Monica Mutsvangwaová.

V Mosambiku už je 138 potvrzených případů cholery. Nemoc se šíří v oblasti zasažené cyklónem Idai

Číst článek

Oficiální počet obětí v Mosambiku byl téhož dne 602 lidí. V Malawi způsobila tlaková níže před vlastním průchodem cyklónu rozsáhlé záplavy, při nichž zemřelo 59 osob.

Le Pechoux zároveň v rozhovoru s BBC informoval o více než 3 500 osobách, které se léčí s cholerou. Do úterý bylo podle něj proti této infekční nemoci očkováno 800 tisíc lidí.

Náročná operace

V postižených oblastech zbývá ještě zajistit očkování 100 tisíc osob, z nichž mnohé žijí v odlehlých lokalitách.

Do logisticky náročné operace, která má skončit za dva dny, jsou proto nasazeny čluny a vrtulníky, uvedl Le Pechoux.

Cyklón Idai se zformoval u východního pobřeží Mosambiku 4. března, poté způsobil v Mosambiku a okolních zemích záplavy, než udeřil plnou silou 14. března na pevninu u mosambického přístavu Beira. Město z 90 procent zničil. Vítr, který bouři provázel, dosahoval rychlosti až 200 kilometrů za hodinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme