Cyklon Kenneth v Mosambiku odřízl v odlehlých oblastech tisíce lidí. Zatím si vyžádal čtyři oběti

Záchranářům v Mosambiku se nedaří dostat do odlehlých oblastí, které poničil cyklon Kenneth. Bouře zasáhla jihovýchod Afriky ve čtvrtek večer, pouhý měsíc poté, co stejnou oblast poničil cyklon Idai, který ve třech zemích zabil přes 1000 lidí. Od čtvrtka hlásí Komorské ostrovy 3 oběti, Mosambik jednu. Záchranáři se obávají, že záplavy a sesuvy půdy mohou odříznut tisíce lidí, uvedla BBC.

Maputo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světová banka odhaduje, že Mosambik a další státy zasažené cyklonem budou na obnovu potřebovat asi dvě miliardy dolarů | Foto: Mike Hutchings | Zdroj: Reuters

Cyklon Kenneth již ve čtvrtek zasáhl Komorské ostrovy. V pátek se vítr částečně utišil, ale meteorologické agentury očekávaly vysoké srážky.

Cyklón Idai si ve východní Africe vyžádal přes tisíc obětí. V Mosambiku hrozí nákaza cholerou

Číst článek

Reportéři BBC v Mosambiku sdělili, že bouře v zemi narušila rozvod elektřiny a komunikace je složitá. 20 000 lidí bylo evakuováno do provizorních přístřešků, škol či kostelů.

Experti OSN uvedli, že je velmi neobvyklé, aby tuto oblast zasáhly dva cyklony podobné intenzity během jedné sezony. Světová meteorologická organizace zase podle BBC upozornila na to, že Kenneth je první bouří, která kdy zasáhla sever Mosambiku.

Generální tajemník Amnesty International poté uvedl, že „lidé Mosambiku platí cenu za nebezpečnou změnu klimatu, aniž by přitom tuto krizi nějak zavinili.“

Cyklon Idai, který tuto oblast Afriky zasáhl v březnu, si vyžádal víc jak 1000 obětí a v oblasti se rozšířila cholera.

cha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme