Cyklon Mocha dorazil k pobřeží Bangladéše a Barmy. Největší bouře od roku 2007 ohrožuje tábor uprchlíků

Vysoké vlny vyvolané cyklonem Mocha v neděli zaplavily část barmského města Sistwei ležícího na pobřeží Bengálského zálivu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ale cyklon převážně ušetřil oblast s největším uprchlickým táborem na světě, který se nachází u města Cox's Bázár v sousedním Bangladéši. V Barmě přišli v důsledku bouře o život nejméně tři lidé.

Dháka (Aktualizováno: 16:23 14. 5. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Barmě a Bangladéši bylo před nedělním příchodem cyklonu na pevninu preventivně evakuováno asi 400 000 osob. Bangladéšští meteorologové varovali, že cyklon Mocha by mohl být nejsilnější od bouře Sidr, která v roce 2007 zabila nejméně 3000 lidí.

Cyklon, provázený vichrem o rychlosti 180 až 190 kilometrů v hodině a v nárazech až 210 kilometrů v hodině, udeřil v neděli ráno místního času na pobřeží barmského Arakanského státu. 

V třistatisícovém Sistwei vichr strhával střechy domů, ničil lodě, porážel pouliční lampy a sloupy elektrického vedení, uvedla armáda, která Barmě od předloňského února vládne.

Asi 20 000 obyvatel města Sistwei bylo přesunuto do budov, které stojí ve vyšších polohách a mají pevné zdi, jako jsou například kláštery, pagody či školy. Ulice a přízemí některých domů ve městě byly zatopeny a jejich obyvatelé jsou odříznuti od okolního světa.

Ve většině oblasti nefunguje telefonní ani internetové spojení. „Celý sever Arakanského státu utrpěl značné škody,“ řekl mluvčí armády.

Agentura AP informovala o prvních úmrtích v důsledku vichru a deště v Barmě. Záchranné týmy nalezly ve východobarmském Šanském státě těla manželského páru, který zasypal sesuv půdy. Místní média rovněž informovala o úmrtí muže, kterého v Mandalajské oblasti rozdrtil spadlý strom.

Cyklon ale do značné míry ušetřil uprchlický tábor u bangladéšského města Cox's Bázár, v němž žije v provizorních obydlích kolem milionu běženců z řad muslimského etnika Rohingů, kteří utekli před pronásledováním z Barmy.

„Naštěstí jsme tomu nejhoršímu unikli, prohlásil bangladéšský vládní představitel, který má na starosti uprchlickou otázku, Muhammad Šamsud Dúza. „Máme zprávy o poškozených příbytcích, ale zatím nebyli hlášeni mrtví ani zranění,“  dodal.

Zástupce Rozvojového programu OSN (UNDP) v Barmě Titon Mitra na twitteru napsal, že cyklon ohrožuje na dva miliony lidí a že se předpokládají rozsáhlé škody. Úřady vyzvaly rybáře, aby nevyplouvali na moře. Uzavřena byla také některá letiště v regionu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme