Cyklon Nargis si možná vyžádal až 22 000 obětí na životech

Počet obětí v Barmě stále roste. Úder ničivého cyklonu Nargis nepřežilo podle poslední oficiální státní bilance na 22.500 lidí. Dalších 41.000 prý úřady pohřešují. Do země by měla dnes dorazit první mezinárodní humanitární pomoc. Americké velvyslanectví v Barmě uvolnilo tamní vládě okamžitou pomoc ve výši 250 tisíc dolarů. Laura Bushová navíc přislíbila další peníze. Ale jen v případě, že tamní vojenský režim pustí do oblasti americký tým.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky cyklonu Nargis

Následky cyklonu Nargis | Foto: AFP

První dáma zároveň z tragické události obvinila barmské úřady, které dostatečně obyvatele nevarovaly před hrozícím nebezpečím. "Přestože si byla vědoma hrozby, selhala barmská státní média v otázce včasného varování lidí před bouří. Úder cyklonu je tak posledním případem selhání junty, která dostatečně nezajistila lidem jejich základní potřeby," řekla Bushová.

Obyvatelům Barmy, postižené cyklonem Nargis, pomůže také Evropská komise. Do zasažených oblastí má urychleně dorazit humanitární pomoc za dva miliony eur. Půjde především o základní potřeby pro ty, kteří řádění živlu přežili. Za peníze uvolněné evropskou komisí se mají nakoupit hlavně přístřešky a pitná voda. Podle nepotvrzených zpráv dosáhla míra zničení obydlí v oblasti delty Iravady až 95 procent. Na zkáze se podílely jednak cyklon a také příliv.

Věci nakoupené z prostředků Evropské komise se budou na místě distribuovat s pomocí evropských nevládních organizací a Červeného kříže. Komise chce také do Barmy přesunout část svých odborníků na řešení krizových situací z Delhi a Bangkoku.

Pomoc obyvatelům Barmy poskytuje i Česko

Naše republika přispěje částkou dva a půl milionu korun. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí ministerstva Zuzana Opletalová. Podle ní bude pomoc poskytnuta prostřednictvím Mezinárodního Červeného kříže. Tato organizace je totiž v současné době jednou z mála, která v oblasti působí.

"Vzhledem k tomu, že v tuto chvíli tam ještě nepůsobí téměř žádné mezinárodní nebo nevládní organizace, tak to poskytneme pomocí Mezinárodního Červeného kříže. Předpokládáme, že Červený kříž to použije na prvotní pomoc, to znamená, že tam rozdává vodu, tablety, jídlo, hygienické balíčky," upřesnila Opletalová.

Barmská vláda už souhlasila, že přijme mezinárodní humanitární pomoc prostřednictvím organizací OSN. Podle vedoucí Barmských projektů organizace Člověk v tísni Marie Peřinové, bude ale teď důležité, aby se pomoc dostala ke všem, kteří ji potřebují.

"Barmská vojenská vláda bohužel dlouhodobě staví překážky humanitárním organizacím. V zemi už alespoň proběhla informace, že barmská vláda bude připravena přijmout pomoc, především plynoucí z agentur OSN. Je však otázka, jak bude možné pomoc distribuovat. Humanitární organizace nyní o tom s barmskou vládou jednají. Doufáme, že distribuce bude možná do všech oblastí," dodala Peřinová.

Pavel Novák, Lubica Bergmanová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme