Cyklon v Černém moři ničí infrastrukturu v Rusku i na Ukrajině. Zpomalil vojenské operace

Cyklon v Černém moři a na jihu Ukrajiny způsobil škody na infrastruktuře v mnoha částech pobřežního jihu Ruska a okupované části Ukrajiny a mírně zpomalil tempo vojenských pozemních operací podél frontové linie, vojenskou činnost ovšem nezastavil zcela. Ve své poslední analýze vývoje bojů to uvedl americký Institut pro studium války (ISW) s odvoláním na ruské i ukrajinské zdroje.

Sledujeme online Kyjev/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sníh v Kyjevě

Sníh v Kyjevě | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Region v posledních dnech zasáhlo silné sněžení a vítr, což si už vyžádalo několik civilních obětí.

„Navzdory náročným povětrnostním podmínkám ruské i ukrajinské síly pokračují na Ukrajině v pozemních útocích, byť v pomalejším tempu kvůli sněhu a z toho vyplývající špatné viditelnosti,“ uvádí analytici amerického institutu.

Upozornili na zprávy ruských vojenských blogerů, podle nichž silné sněžení a vítr zkomplikovaly letecký průzkum a dělostřeleckou korekci zaměřování v Chersonské oblasti.

Jeden z mluvčích ukrajinské armády Oleksandr Štupun podle ISW oznámil, že ruské invazní jednotky v takzvaném „tavrijském směru“ (od Avdijivky po západní část Záporožské oblasti) kvůli počasí o něco méně používají dělostřelectvo a drony, nicméně u Avdijivky nadále intenzivně využívají letectvo.

Náročné zimní podmínky donutí obě strany více spoléhat na pozemní útoky vedené pěchotou, domnívá se Institut pro studium války.

Zvýšená hrozba min

Ukrajinští vojáci mezitím využili nízké viditelnosti k upevnění svých pozic na levém břehu řeky Dněpr v regionu, upozornili ruští blogeři. Zprávy o ukrajinských výsadcích, popřípadě i vytvoření předmostí na východním břehu řeky v Chersonské oblasti, přicházejí už několik týdnů.

Jeden z ruských vojenských blogerů podle ISW rovněž varoval, že se v příštích dnech zvýší hrozba min rozmístěných v Černém moři pro vojenská i civilní plavidla, jelikož bouře narušila tamní minová pole.

Ukrajinský generální štáb ve své pravidelní ranní operační svodce informoval o pokračování intenzivních bojů v okolí Avdijivky a odražení dvou desítek ruských útoků u tohoto města ležícího nedaleko Doněcku.

Ani vojenští blogeři nehlásí žádný významný postup Rusů v této oblasti, podotkla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Rusové se podle velení ukrajinských sil nadále snaží útočit i na dalších úsecích fronty - v oblasti Bachmutu, Kreminné a Lymanu nebo Marjinky.

kac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme