Cyril Svoboda bude v USA jednat o zrušení víz
Komplikované cestování Čechů do Spojených států se pokusí změnit přímo ve Washingtonu ministr zahraničí Cyril Svoboda. Šéf naší diplomacie totiž navrhne svému americkému partnerovi Colinu Powellovi, abychom mohli do USA cestovat bez víz. Řekl to ráno ve vysílání Radiožurnálu. V to, že vízová povinnost bude zrušena hned, ale nedoufá.
"Je to předjednáno, jedná se o tom, dokonce se o tom jednalo i na setkání celé Evropské unie se Spojenými státy, kdy prezident George Bush předsedovi EU Romanu Prodimu vyslovil podporu té myšlenky, aby došlo k liberalizaci, ale i prezident USA říká: To je věcí Kongresu. Takže já se setkám také se zástupci amerického Kongresu, abychom i o této otázce mluvili," řekl český ministr zahraničí.
Svoboda ale přiznává, že na zrušení vízové povinnosti si zřejmě ještě nějakou dobu počkáme. Problém jev tom, že počet zamítnutých českých žádostí o víza je příliš vysoký, a to brání tomu, aby Kongres s jejich zrušením souhlasil. Podle šéfa naší diplomacie proto záleží především na chování českých občanů.
"Jde o to, aby naši občané pokud možno splňovali kritéria na udělení vít, totiž aby neporušovali to, co Američané chrání - aby každý, kdo jede do Spojených států, tam jel za účelem, který deklaruje, nikoli aby někdo řekl, jedu tam na prázdniny nebo na krátký pobyt, a potom tam studoval nebo pracoval."
Cyril Svoboda se během své návštěvy za oceánem bude zajímat také o další záměry USA v tažení proti mezinárodnímu terorismu. Šéf české diplomacie, který se před měsícem nechal slyšet, že týrání iráckých vězňů je třeba pečlivě prošetřit a viníky postavit před soud, se může ministra zahraničí Powella poprvé přímo zeptat, jak stíhání viníků skandálu pokročilo.
Cyril Svoboda bude ve Washingtonu jednat jen pár dní po zveřejnění senátní zprávy, která dospěla k závěru, že Spojené státy neopodstatněně vehnaly svět do války s Irákem, a to na základě mylných informací předpokládajících, že Saddám Husajn má zbraně hromadného ničení.
Ministr Svoboda bude o Blízkém východě hovořit také s nejradikálnějšími zastánci války - náměstkem ministra zahraničí Wolfowtizem a národně-bezpečnostní poradkyní prezidenta Bushe Riceovou.