Cyril Svoboda: Praha přijímá kvóty jatečných krav

V Bruselu se do pozdních pondělních hodin čekalo ká na výsledek vstupních rozhovorů České republiky s Evropskou unií v kapitole zemědělství. Jak v České televizi uvedl šéf naší diplomacie Cyril Svoboda, Česká republika je připravena přijmout výrobní kvóty Evropské unie 90.300 kusů jatečných krav místo původně požadovaných 130.000. Podle něho je česká strana pro nižší kvóty, avšak předpokládá, že budou splněny jiné požadavky kompenzující tento ústupek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU

Jak krátce před tím telefonoval náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich, státní tajemník Pavel Telička má ještě pozdě v noci v pondělí informovat představitele EU, právě o tom, zda Praha přijme kvótu na masné krávy bez tržní produkce mléka. Unie navrhuje dotovat 90 300 kusů, Česko žádalo 130 000 krav. Rozdíl by však mohla vláda dorovnávat ze státního rozpočtu. To byl poslední problém v kapitole zemědělství.

Znalci se domnívají, že pokud Praha uzavře kapitolu ještě v pondělí, bude mít větší prostor na pátečním summitu v Kodani při vyjednávání o penězích. Cyril Svoboda zároveń v rozhovoru pro Českou televizi oznámil, že čeští vyjednávači dostali od vlády mandát uzavřít v přístupových rozhovorech s EU kapitolu doprava.

Přístupové jednání uzavřel Kypr. Poté i Slovensko, to však podmínečně. S podmínkou, že se bude podílet na jakýchkoli finančních prostředcích, které by na poslední chvíle unie ostatním kandidátům poskytla.

Milan Kopp, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme