D. Rumsfeld: Iráku zbývají dny nebo týdny

Iráku zbývají dny nebo týdny, prohlásil na bezpečnostní konferenci v Mnichově americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Rozhovory se v Mnichově orientují jednak na plánování společné obrany Turecka ze strany NATO pro případ válečného konfliktu s Irákem, jednak na řešení krize v Radě bezpečnosti OSN.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

R. Rumsfeld

R. Rumsfeld | Zdroj: ČTK

Washington podle Rumsfelda stále doufá, že válka proti Iráku nebude nutná. Zároveň ale upozornil, že svět bere odzbrojení Bagdádu vážně. Mezitím byl ve Spojených státech vyhlášen oranžový poplach - tedy druhý stupeň bezpečnostní pohotovosti. Tajné služby se totiž obávají dalšího teroristického útoku.

"Musíme zvážit riziko války s rizikem, že neuděláme nic, zatímco Irák použije zbraně hromadného ničení," řekl Rumsfeld. Dále označil za neomluvitelné, že tři země zablokovaly v Severoatlantické alianci plány na ochranu Turecka.

Americká vláda mezitím vyhlásila druhý nejvyšší stupeň bezpečnostní pohotovosti. Oznámil to ministr spravedlnosti John Ashcroft s tím, že vláda tak reaguje na zprávy dodané tajnými službami. Informace rozvědky údajně hovoří o zvýšeném riziku teroristického útoku. Ministr dodal, že Al-Káida zintenzívnila přípravy na útoky proti obytným budovám a hotelům na území USA, stejně jako ve zbytku světa.

Tajné služby předpokládají útok v době závěru muslimské poutě hadždž, tedy v polovině února. V Americe nyní platí oranžový stupeň nebezpečí, který byl naposledy vyhlášen loni 11. září na výročí teroristických útoků na New York a Washington. O dva týdny později byl snížen na prostřední, žlutý stupeň pětibarevné škály rizik.

Na mnichovské konferenci v sobotu německý ministr obrany Peter Struck vyslovil přesvědčení, že východisko z problémů kolem obrany Turecka se podaří najít do pondělí. Obdobný názor má i český účastník konference, náměstek ministra zahraničí Alexandr Vondra, když řekl, že řešení plánu obrany Turecka je jen "otázkou dnů".

Konference státníků je trnem v oku demonstrantů. Na 10 tisíc lidí vyšlo v poledne do ulic Mnichova protestovat proti válce v Iráku. Další demonstrace proběhla přímo před hotelem, kde se jednání odehrávají.

Sobotní první kolo odzbrojovacích jednání zbrojních inspektorů s iráckými představiteli v Bagdádu dopadlo překvapivě úspěšně. Takto hodnotil čtyř a půl hodinový rozhovor s iráckou stranou šéf inspektorů Hans Blix. Spolu s Muhammadem Baradejem na základě schůzek vypracují důležitou zprávu o Iráku, kterou předloží Radě bezpečnosti OSN 14. února. Kritický dokument by mohl podle předpokladů přiblížit zahájení Američany vedené vojenské operace proti Iráku.

Už v pátek amrický ministr obrany Rumsfeld v Římě prohlásil, že válečná operace přinese menší ztráty než dále nejednat Americký mininistr obrany se nyní v Evropě snaží přesvědčit váhající spojence. Tento názor odmítají Rusko i Francie a trvají na tom, že Irák je možné odzbrojit i bez použití vojenské síly.

Mezinárodní společenství vyvinulo ohromné diplomatické úsilí, ale to ztroskotalo. Nepodařilo se odzbrojit režim Saddáma Husajna, prohlásil Donald Rumsfeld na tiskové konferenci po jednání s premiérem Berlusconim. "Ani dvanáct let diplomatického úsilí, ani pět let ekonomických sankcí nepřinesly konkrétní výsledky," konstatoval americký ministr obrany.

Vlády Itálie a Spojených států se plně shodují na názorech ohledně řešení irácké krize. Premiér Berlusconi spolu s Václavem Havlem a představiteli dalších šesti evropských zemí podpořil postoj Spojených států vůči Iráku ve společném prohlášení. Italská vláda však ještě nepřestává doufat v možnost mírového řešení krize a v každém případě považuje za nutnou další rezoluci OSN, která by legitimovala ozbrojenou intervenci po nové zprávě zbrojních inspektorů.

Rusko potřebu nové rezoluce Rada Bezpečnosti OSN k Iráku nevidí. "Nevidíme dnes žádný důvod, aby se mluvilo o nějaké nové rezoluci, která by otvírala cestu k použití síly vůči Iráku," prohlásil šéf ruské diplomacie Igor Ivanov. "Použití síly by mělo vážné důsledky nejen pro tuto zemi, ale pro celý svět. Je to možnost pouze v krajních případech," zdůraznil Ivanov, podle kterého by případná nová rezoluce Rady bezpečnosti měla být pouze nápomocná k práci zbrojních inspektorů. Jejich zprávy budou předloženy 14.února.

Jak uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Jurij Fedotov, Moskva nevylučuje jednání o nové rezoluci a její pozdější přijetí, záleží ale na tom, jaká rezoluce to bude. "Rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN musejí směřovat k řešení irácké krize a ne k jejímu zkomplikování," dodal Fedotov. Někteří Rusové jsou dokonce odhodláni bránit Bagdád. Irácké velvyslanectví v Moskvě už eviduje na dva a půl tisíce žádostí Rusů, kteří chtějí v případě války bojovat na irácké straně. Podle velvyslance už byl seznam odeslán do Iráku a po schválení ambasáda vydá irácká víza. Počet lidí, kteří chtějí bojovat proti Američanům a jejich spojencům, prý v Rusku navíc den ode dne roste.

Tvrzení Američanů, že diplomacie selhala, je poněkud pesimistické, prohlásil francouzský prezident Chirac. Reagoval nebývale ostře a rozhodně odmítl tvrzení Washingtonu, že všechny prostředky selhaly. Jeho vystoupení je dalším důkazem toho, že se Spojeným státům zatím nedaří Francii přesvědčit o nutnosti brzkého zahájení útoku.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme