Dadin skončil v ruském vězení. Za účast na nepovolených 'masových akcích o počtu 2 osob'

V Rusku od roku 2014 platí nový zákon o maximálním množství přestupků. Opoziční aktivista Ildar Dadin se stal prvním člověkem v zemi, který byl podle nového zákona loni v prosinci odsouzen k tříletému nepodmíněnému trestu za čtyři přestupky spáchané v průběhu roku. K jeho propuštění vyzývá Amnesty International a další světové organizace bojující za lidská práva.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anastásia Zotová s letáčky propagujícími propuštění jejího snoubence Illy Dadina

Anastásia Zotová s letáčky propagujícími propuštění jejího snoubence Illy Dadina | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Moskevská vazební věznice číslo 4, přezdívaná Medvěd. Podle Dadinovy snoubenky Anastásie Zotové nemá zařízení moc dobrou pověst.

„Téměř každý týden tady někdo z vězňů umře. Bijí je nebo je odvlečou ke kápovi, který po nich vymáhá peníze. Ildarovi se nic takového zatím nestalo, protože se o něj zajímají obránci lidských práv a média,“ popisuje Anastásia.

Příběh Ildara Dadina je typický pro většinu politických vězňů. Je to příběh o absolutním bezpráví, bezmoci a protestu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Rusku přibývá politických vězňů. O příběhu opozičního aktivisty Dadina a jeho snoubenky Anastásie natáčel zpravodaj Martin Dorazín

Ildar se až do prezidentských voleb v roce 2012 o politiku moc nezajímal, jeho přístup se změnil, až když viděl podvody s hlasy a nenechal si to pro sebe. Zúčastnil se čtyř nenásilných protestních akcí, z toho tři byly tzv. individuální. Zákon totiž umožňuje jednomu člověku protestovat bez souhlasu úřadů.

Policisté ho však zadrželi a do protokolu napsali, že se účastnil nepovolené masové akce o počtu průměrně dvou osob. „Nevím, jak to zprůměrovali, ale na videozáběrech je vidět, jak ho policisté zatýkají samotného. Stál tam sám, ale v protokolu se píše, že byli dva,“ uvádí Anastásia.

Při posledním zadržení už bylo jasné, že policie po Ildarovi jde cíleně. Na mítínku na Manéžním náměstí, kde vystoupil k obraně dívek, které ohrožovala opoziční skupina, ho zadržela policie. Dostal 15 dní vězení, které si odseděl, a pak mu oznámili, že zahájili trestní stíhání.

Anastásia Zotovová se svým snoubencem setkala po měsíci od okamžiku jeho odsouzení. Zatím je prý psychicky i fyzicky v pořádku. „Slíbil mi napsat dopis, ve kterém uvede, že si v žádném případě nechystá sáhnout na život. Abychom věděli, že pokud se mu něco stane, pak to nebyla sebevražda,“ dodává.

Ildar Dadin a jeho snoubenka Anastásia teď čekají na výsledek odvolacího řízení, i když si od něj nic neslibují. Anastásia mezitím prostřednictvím sociálních sítí vyzývá k demonstracím k Ildarově osvobození.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme