Dadin skončil v ruském vězení. Za účast na nepovolených 'masových akcích o počtu 2 osob'

V Rusku od roku 2014 platí nový zákon o maximálním množství přestupků. Opoziční aktivista Ildar Dadin se stal prvním člověkem v zemi, který byl podle nového zákona loni v prosinci odsouzen k tříletému nepodmíněnému trestu za čtyři přestupky spáchané v průběhu roku. K jeho propuštění vyzývá Amnesty International a další světové organizace bojující za lidská práva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anastásia Zotová s letáčky propagujícími propuštění jejího snoubence Illy Dadina | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Moskevská vazební věznice číslo 4, přezdívaná Medvěd. Podle Dadinovy snoubenky Anastásie Zotové nemá zařízení moc dobrou pověst.

„Téměř každý týden tady někdo z vězňů umře. Bijí je nebo je odvlečou ke kápovi, který po nich vymáhá peníze. Ildarovi se nic takového zatím nestalo, protože se o něj zajímají obránci lidských práv a média,“ popisuje Anastásia.

Příběh Ildara Dadina je typický pro většinu politických vězňů. Je to příběh o absolutním bezpráví, bezmoci a protestu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Rusku přibývá politických vězňů. O příběhu opozičního aktivisty Dadina a jeho snoubenky Anastásie natáčel zpravodaj Martin Dorazín

Ildar se až do prezidentských voleb v roce 2012 o politiku moc nezajímal, jeho přístup se změnil, až když viděl podvody s hlasy a nenechal si to pro sebe. Zúčastnil se čtyř nenásilných protestních akcí, z toho tři byly tzv. individuální. Zákon totiž umožňuje jednomu člověku protestovat bez souhlasu úřadů.

Policisté ho však zadrželi a do protokolu napsali, že se účastnil nepovolené masové akce o počtu průměrně dvou osob. „Nevím, jak to zprůměrovali, ale na videozáběrech je vidět, jak ho policisté zatýkají samotného. Stál tam sám, ale v protokolu se píše, že byli dva,“ uvádí Anastásia.

Při posledním zadržení už bylo jasné, že policie po Ildarovi jde cíleně. Na mítínku na Manéžním náměstí, kde vystoupil k obraně dívek, které ohrožovala opoziční skupina, ho zadržela policie. Dostal 15 dní vězení, které si odseděl, a pak mu oznámili, že zahájili trestní stíhání.

Anastásia Zotovová se svým snoubencem setkala po měsíci od okamžiku jeho odsouzení. Zatím je prý psychicky i fyzicky v pořádku. „Slíbil mi napsat dopis, ve kterém uvede, že si v žádném případě nechystá sáhnout na život. Abychom věděli, že pokud se mu něco stane, pak to nebyla sebevražda,“ dodává.

Ildar Dadin a jeho snoubenka Anastásia teď čekají na výsledek odvolacího řízení, i když si od něj nic neslibují. Anastásia mezitím prostřednictvím sociálních sítí vyzývá k demonstracím k Ildarově osvobození.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme