Při útocích v Dagestánu zemřelo 19 lidí, z toho 15 policistů. Pět ozbrojenců zlikvidovali

Bilance obětí nedělních útoků v ruském Dagestánu se zvýšila na 19, mezi mrtvými je 15 policistů a čtyři civilisté. V pondělním prohlášení to uvedl ruský vyšetřovací výbor. Po smrti je také pět útočníků. Příslušníci bezpečnostních složek zabili dva v Derbentu a tři v místní metropoli Machačkale. Pátrání po možných komplicích pachatelů pokračuje. Cíli útoků byly dva kostely, dvě synagogy a policejní stanoviště. V Dagestánu začal třídenní smutek.

Machačkala (Aktualizováno: 10:33 24. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) provádějí operaci s cílem zadržet cizince, členy teroristické buňky (fotografie z 1. dubna)

Útoky v ruském Dagestánu si vyžádaly 19 obětí, uvedli vyšetřovatelé (ilustrační foto) | Foto: TASS | Zdroj: Profimedia

Mezi mrtvými je mimo jiné ortodoxní kněz, který v Derbentu pracoval déle než 40 let. Mluvčí ruské pravoslavné církve uvedl, že kněz Nikolaj Kotelnikov „byl brutálně zavražděn“.

Šéf Dagestánu Sergej Melikov v prohlášení na svém telegramovém profilu informoval až o šesti zabitých útočnících. Není jasné, jaký údaj je přesný.

K zodpovědnosti za činy se zatím nikdo nepřihlásil. Server Kommersant už v neděli večer informoval, že se do nich zapojili dva synové a synovec šéfa dagestánského Sergokalinského okresu Magomeda Omarova, které bezpečnostní složky „zlikvidovaly“.

Podle TASS policisté Omarova zadrželi a na policejní stanici podal svědectví. Regionální kancelář vládní strany Jednotné Rusko poté v noci z neděle na pondělí oznámila, že Omarov byl ze strany vyloučen.

‚Byli dobře připraveni‘

Ukončení „aktivní fáze“ protiteroristické operace ohlásily úřady už v neděli večer, šéf Dagestánu Melikov nicméně v pondělí brzy ráno uvedl, že na místě stále působí experti na výbušniny, žádné exploze však hlášené nebyly. Zároveň pokračuje pátrání po možných komplicích útočníků.

V Dagestánu bude podle Melikova od pondělí do středy platit třídenní smutek. Vlajky v této ruské republice na západním pobřeží Kaspického moře byly staženy na půl žerdi a úřady zrušily společenské akce.

„Pátrací a vyšetřovací činnost bude pokračovat, dokud nebudou identifikováni všichni členové těchto spících buněk, kteří byli dobře připraveni,“ uvedl Melikov a naznačil, že pachatelé obdrželi jistou pomoc i ze zahraničí.

Střelci v ruském Dagestánu napadli synagogu. Další útok vedli neznámí pachatelé na policejní stanoviště

Číst článek

Zprávy o útocích přišly v neděli v podvečer nejprve z Derbentu, kde neznámí lidé začali střílet na synagogu a pravoslavný kostel.

Krátce poté média informovala také o útoku v Machačkale, jež se nachází asi 120 kilometrů severně od Derbentu, který začal střelbou na stanoviště dopravní policie a pokračoval střetem s bezpečnostními složkami v jedné z místních ulic a útokem na místní kostel a synagogu.

Úřady kromě toho informovaly o střelbě neznámých lidí na policejní auto v obci Sergokala, která se nachází asi 70 kilometrů jižně od Machačkaly.

Mezi oběťmi podle úřadů nejsou jen policisté, ale i neupřesněný počet civilistů. Média informovala o zabitém knězi při útoku na derbentský kostel a mrtvém strážci kostela v Machačkale. Rodiny obětí podle Melikova obdrží od úřadů finanční pomoc.

Jihoruský Dagestán se nachází na severním Kavkaze a je to převážně muslimský region, jenž býval dříve místem častých útoků islámských separatistů, jejich intenzita však před lety výrazně klesla. Agentura Reuters v pondělí podotkla, že ruské bezpečnostní složky tvrdě potlačily extremisty v regionu a ruské úřady v roce 2017 oznámily, že je porazily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme