Dahlgren dál zůstává ve vazbě. Soud v USA opět odložil své rozhodnutí

Soud v americké Alexandrii, který se zabýval stížností Kevina Dahlgrena proti legálnosti vazby, rozhodnutí znovu odložil. České úřady žádají o vydání Američana kvůli podezření ze čtyřnásobné vraždy spáchané předloni v Brně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nebezpečný podezřelý Kevin Dahlgren | Foto: Policie ČR

Soudce poskytl oběma stranám dvacet minut na vyjádření. Právní zástupce Kevina Dahlgrena, který využil celý čas, před soudem řekl, že vazba a také samotné zadržení jeho klienta na americké půdě bylo nezákonné, a dokonce, jak tvrdí, protiústavní. Americké úřady podle něj v květnu 2013 neměly důkazy o důvodném podezření Kevina Dahlgrena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proces s Kevinem Dahlgrenem sledovala přímo v soudní síni v americké Alexandrii zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

To ale státní zástupce, který byl před soudem velmi stručný, odmítá. Připomněl, že americké úřady odpovídaly na otázku, zda je Dahlgren člověkem, kterého v souvislosti s vraždou hledají české úřady, a zda Česko předložilo pádné argumenty na základě mezistátní smlouvy. To vše prý podle žalobce bylo splněno.

Ostatně soud už v září 2013 nepravomocně rozhodl o možnosti vydání Kevina Dahlgrena do České republiky.

Kevin Dahlgren byl dnešnímu soudnímu stání přítomen. V tichosti vyslechl argumenty z lavice, oblečený do zeleného vězeňského overalu. V soudní síni byl přítomný i jeho otec, který na jednání přilétá z Kalifornie, odkud celá rodina pochází.

Kdy přesně soud vydá rozhodnutí, není zatím jasné. Soudce řekl, že nyní už ale rozhodne bez přítomnosti obhájce, státního zástupce i samotného Kevina Dahlgrena. Dá se nicméně předpokládat, že, ať už bude rozhodnutí jakékoli, jedna či druhá strana využije dalších prostředků, a tak se celý proces nejspíš jen přesune k další instanci.

České úřady žádají jeho vydání kvůli podezření, že v květnu 2013 zavraždil v Brně Ivanovicích čtyřčlennou rodinu své sestřenice, u které tehdy bydlel. Dahlgren svou vinu popírá.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme