Dalajláma chce jednat s Pekingem o Tibetu

Dalajláma je připraven k rozhovorům o Tibetu s představiteli Čínské lidové republiky. Nejvyšší tibetský duchovní to prohlásil na závěr své pětidenní návštěvy Tchajwanu, proti které Čína považující ostrov za svou odštěpeneckou provincii protestovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dalajláma při inauguraci Tibetského pavilonu | Foto: Ireno

Na nátlak Pekingu také dalajláma, který se přijel pomodlit za oběti tajfunu Morakot, zrušil na Tchajwanu svá veřejná vystoupení.

"Naše pozice je stále stejná, jsme připraveni jednat, na tahu je ale Čína," prohlásil dalajláma před odletem z Tajpeje. Jak dodal, Peking dosud nevyjádřil přání obnovit rozhovory se zástupci exilové tibetské vlády.

Čína označuje dalajlámu za separatistu usilujícího o odtržení Tibetu. Dalajláma to ale odmítá s tím, že požaduje jen skutečnou autonomii. Peking se kvůli dalajlámově návštěvě na Tchajwanu tentokrát zdržel ostrých reakcí, prezident ostrova Ma Jing-ťiou totiž prosazuje sbližování s Čínou a Peking s Tajpejí uzavřely od poloviny loňského roku řadu dohod včetně zavedení přímého spojení.

Dalajláma už Tchaj-wan v minulosti navštívil několikrát, naposledy v roce 2001. To však bylo ještě za předchozí vlády ostrova, která otevřeně stranila nezávislosti na Číně.

Robert Mikoláš, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme